BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

The Flash Sezon 1 - Çizgi Roman Göndermeleri 1-11


Herkese selamlar, geçtiğimiz dönemlerde birçok kez dizileri bölüm bölüm inceleyip sizlere sunduğumuz oldu, fakat buna ara vermek zorunda kalmıştık. Haftalık bazı yayınların takibi devam edecek olsa da geçmiş yayınlar için de bu şekilde yeni bir format oluşturmaya karar verdik. Birazdan içine dalacağınız yazı The Flash dizisinin ilk sezonuna dair spoiler içerir.

Yazımız 3 bölümden oluşacak. 1. ve 2. bölümlerde ilk sezonda her bölümde yer alan easter egg ve çizgi roman göndermelerini tek tek ele alacağız. 3. bölümde ise dizinin ilk sezonunu genel olarak değerlendireceğiz. 

Öyleyse başlayalım!


S01E01 - City of Heroes


1. City of Heroes: Bölümün ismi Arrow 2. sezonunun ismi ile aynı. Yazar ekibi iki bölümde de aynıydı.

2. Central City/Keystone City: Çizgi romanlarda bu iki kurgusal şehir, ikiz şehirler diye geçerler ve birbirlerine köprülerle bağlıdırlar. Bölümün açılış sahnesinde de aradaki nehirdeki birçok köprüyü görüyoruz zaten.

3. Küçük Barry'nin kıyafeti: Barry'i küçükken koşarken gördüğümüzde üzerinde kırmızı ve sarı renkli bir kıyafetle görüyoruz ki bu Flash'ın çizgi romanlarda giydiği kostümün renkleri.

4. John Wesley Shipp: Barry'nin babasını oynayan Shipp, 1992 yılındaki Flash dizisinde bizzat Barry Allen'ın kendisini oynuyordu!5. Barry'nin annesinin ölümü: Normalde çizgi romanlarda uzun bir süre boyunca Barry'nin hem annesi hem de babası sağlıklı bir şekilde yaşamaktadır ancak dizinin yaratıcılarından olan Geoff Johns'un yazmış olduğu Flash: Rebirth serisi ile beraber bu değiştirildi. 

Flash'ın baş düşmanı olan Profesör Zoom zamanda geriye giderek Flash'ın annesini öldürür ve annesinin ölümü babasının üzerine kalır. Barry yıllarca bunu kanıtlamaya çalışsa da kimse inanmaz tıpkı dizideki gibi. Yine dizideki gibi yine çizgi romanda da Barry o sarı silüeti görür.

Şimdi ayrıca sarı siluetin yanı sıra Barry'nin annesinin etrafında kırmızı bir şekilde dönmekte. Efendim, Flashpoint isimli macerada Barry geçmişe gidip o gece Zoom'u durdurmak için çabalayıp tarihin akışını değiştirmişti. Buna bağlanabilir.6. Mardon Kardeşler: İlk bölümümüzün kötü karakteri Weather Wizard ya da gerçek adıyla Clyde Mardon'du. Weather Wizard, çizgi romanlarda ölen kardeşinin bıraktığı notlara göre yaptığı bir asa sayesinde havayı kontrol edebiliyordu. Kardeşi ise hapishaneden kaçarken ölmüştür. Wheather Wizard daha sonra Flash'ın düşmanı kötü adam takımı Rogues'un daimi bir üyesi oldu. 

Şimdi, çizgi romanlarda ölen kardeş Clyde, yaşayan kardeş ise Mark'tır. Yani asıl Wheather Wizard olan kişi dizideki gibi Clyde değil, Mark. Bölümün sonunda Clyde'ın öldüğünü gördük. Yeni Wheather Wizard'ın kim olacağı gayet belli sanki?

7. Her zaman gecikmek: Barry'nin bu alışkanlığı yıllardan beridir çizgi romanlarda da vardır. 

8. Atom Smasher: Iris, parçacık hızlandırıcısı için bu tabiri kullanıyordu. Atom Smasher DC evreninde küçülüp büyüyebilen bir süper kahramandır.

9. Jitters: Iris'in çalıştığı kahve dükkanı çizgi romanda Iris'in en çok gittiği kahve dükkanıdır.

10. Harrison Wells: Harrison Wells aslında bir çizgi roman karakteri değil. İsmen "Zaman Makinası" gibi bir eserin ve daha nicelerinin yazarı H.G. Wells'ten esinlenilmiş olsa gerek.

11. Curtis Braconnier: Iris'in dizüstü bilgisayarını çalıp kaçan adamın herhangi bir çizgi roman bağı yok ancak Arrow dizisinde Colton Haynes'ın (Roy Harper) dublörü olmakta bu arkadaş.


12. Linda Park: Televizyonda gördüğümüz muhabir, Barry Allen'dan sonra Flash kostümünü giyen, Iris West'in yeğeni, gönüllerimizin kızıl koşucusu Wally West'in önce sevgilisi sonra eşi olan kişidir. Wally normalde Barry'den küçük ancak tahminimce Wally West Iris'in aşağı yukarı aynı yaştaki kuzeni olacak.

13. Evan Gibson: Barry'nin gazete haberlerini topladığı tahtada annesinin ölümüyle ilgili bir haberin altında isim olarak Evan Gibson yazmakta. Gibson, çizgi romanlarda Star City Gazette'in muhabirlerinden ve Green Arrow'un dostudur.

14. 52. Bölge: Yine DC Comics'in New 52 serilerine bir gönderme.

15. Grodd: Dr. Wells ve Barry koğuşların yanından geçerken parçalanmış bir kafesin önünde "Grodd" ismini görüyoruz. Grodd, çizgi romanlarda bir uzay gemisinden yayılan radyasyon sebebiyle insansı zekaya sahip olan bir goril kabilesinin lideridir ve dünyayı ele geçirme planı Flash tarafından engellenince Flash'ın en büyük ve en güçlü düşmanlarından birisi haline gelir.

Son serisinde Flash, Grodd'u durdurmak için yukarıda da bahsettiğimiz kötü adam takımı Rogues ile güçlerini birleştirmişti.
16. Gambi Cleaners: Barry'nin koşarak içine girdiği kıyafet temizlemecisi arabasını hatırladık mı? Paul Gambi, bahsettiğimiz Rogues ekibinin kıyafetlerini diken adamdır.

17. Ferris Air: Barry'nin deneme koşusu yaptığı alan aynı zamanda Green Lantern olan Hal Jordan'ın pilotluk yaptığı Ferris Air şirketine aittir.

18. Channel 52: Yine DC Comics çizgi romanlarının son sayfalarında evrende neler olduğunu anlatan bu kurgusal kanalı Arrow dizisinde bolca görmekteyiz.

19. Arrow: Eh, mağarada yaşamıyorsak ve bu diziyi izliyorsak aşağı yukarı Arrow ile aynı evrende geçtiğini de duymuşsunuzdur diye ummaktayım?

20. Harrison'un gazetesi: Bölümün sonunda Harrison Wells'in açtığı 2024 tarihli gazetenin başlığı "Flash bir kriz sonrası kayboldu" şeklindeydi. Dahası gökyüzünün kırmızı olduğundan bahsediliyordu. Şimdi DC evreni geçmişine baktığımızda "Crisis" ismini içeren ve kıpkırmızı gökyüzüne ev sahipliği yapan hangi olay vardı: "Crisis on Infinite Earths"! Peki bu serinin sonunda ne olmuştu? Barry Allen evreni kurtarmak için kendisini feda etmişti.

Gazetenin hemen alt tarafında ise WayneTech ve Queen Industries şirketlerinin iş ortaklığı yapacakları yazıyor. Eh, WayneTech'in sahibinin Bruce Wayne olduğunu söylemeye gerek var mı :)

S01E02 - The Fastest Man Alive


1. Dakikada 352 Mil/ Birim 52: Bölümümüzün hemen başında yangına giderken iki tane DC New 52 göndermesiyle karşılaşıyoruz hemen. 

2. Fiziksel dayanıksızlık: Flash koştukça metabolizması daha hızlı çalışıyor ve daha çok yiyecek tüketmesi gerekiyor. Her ne kadar Cisco'nun verdiği yiyecekle bu problem çözülmüş olsa da Mark Waid'in Flash yazdığı dönemde Wally West de aynı dertten muzdaripti ve muazzam bir şekilde yiyecek tüketiyordu. Aslında bu konudan güzel hikayeler de çıkmıştı.

3. Gazetecilik: Efendim, Iris'i gazeteciliğe yönlendiren kişi bizzat Barry'miş. Iris çizgi romanlarda da Lois Lane gibi başını belaya sokan gazetecilerden ve başını genelde Barry yüzünden belaya soktuğunu düşünürsek örtüşüyor.

4. Simon Stagg: Daha önce Arrow dizisinde Metamorpho ismi yazan bir araç görmüştük ve Metamorpho isimli süper kahramana gönderme olduğunu söylemiştik. İşte Simon Stagg, Metamorpho'nun bir numaralı düşmanıdır. Tabi öldüğü için haliyle ileride pek göremeyeceğiz. 

5. Kozmik koşu bandı: Cisco'nun, Barry'nin hızına dayanabilen bir koşu bandı yaptığını gördük bu bölümde. Çizgi roman dünyasında bu koşu bandının bambaşka bir özelliği var. Flash bu koşu bandı üzerinde hızlanıp zamanda sıçramalar yapabiliyor ve işte bu yüzden bu koşu bandına kozmik deniyor. Eh, dizide zaman yolculuğunun olacağını düşünürsek koşu bandının amacı, Barry'nin değerlerini ölçmekten daha çok işe yarayacak.


6. Hex's: Bölümün başında soyulan dükkanın ismi. Jonah Hex'e bir gönderme olabilir mi?

7. Giffen Meydanı: DC Comics'in önemli yazarlarından Ketih Giffen'e bir gönderme.

8. Multiplex: Bölümümüzün kötü adamı kendini çoğaltabilen, X-Men'in Multiple-Man'ine benzeyen bir karakter. Büyük ihtimalle camdan düştüğü zaman ölmedi çünkü Multiplex o kadar da sıradan bir kötü değil. Kendisinin kaçıp bir kopyasını olay yerinde bıraktığını düşünüyorum.

9. Merkür: Simon Stagg, Harrison Wells'e Flash'ın tanrılar gibi olduğunu ve hatta Merkür'e benzediğini söylüyor. Merkür de hız tanrısı ancak asıl olay bu değil. Earth-2 serisindeki Flash olan Jay Garrick, güçlerini ölmek üzere olan tanrı Merkür'ün bahşetmesiyle almıştı.

S01E03 - Things You Can't Outrun

1. The Mist: Bölümümüzün kötü kahramanı etrafa zehirli gazlar salan bu arkadaştı. Kendisi Barry Allen'ın çizgi roman dünyasına katıldığı tarihten bile daha önce var olmuştur. Tabii, orijinal versiyonu sadece bilimsel amaçlarla ürettiği bir makinenin kendisini sise dönüştürmesiyle araştırmalarına devam eden sessiz sakin bir kötü adamdı. Dizideki gibi katil ya da intikam dürtüsüyle hareket eden birisi değildi. Tıpkı dizideki gibi, çizgi romanda da gerçek adı Kyle Nimbus'tu.

2. Blue Devil: Iris ve Barry Blue Devil II - Hell to Pay filmini izlemekten çıkmaktadırlar. 

Daniel Cassidy isminde çizgi romanlarda yer alan bir arkadaşın süper kahraman ismidir Blue Devil ama her şey bununla bitmiyor. Daniel Cassidy filmlere özel efekt hazırlayan ve filmlerde dublörlük yapan birisidir. Günün birinde başrol teklifi gelir ve bilin bakalım başrol oynayacağı filmin adı ne: Blue Devil! 


Özel efekt uzmanı olan Cassidy filmde giyeceği kostümü kendisi tasarlar. Vücudunu tamamen kapatan ve birkaç özel efekt yapabilen bir şeytan kostümüdür. Ama gelin görün ki Cassidy'nin rol arkadaşlarından birisi kazara bir şeytanı serbest bırakınca Cassidy şeytanla bu tasarladığı kostüm yardımıyla savaşır ama sonradan anlar ki savaştığı şeytanın mistik güçleri kostümüne enerji vermeye başlamıştır.

İşin en ilginç noktası ise Arrow/Flash evreninde daha önce Arrow'da Blue Devil 1. filminin afişini görmüştük. Muhtemelen asıl kaza 3. Blue Devil filminde olacak ve yeni bir kahramana kavuşacağız.

3. Rita Farr: Sinemadaki diğer filmin adı The Rita Farr Story idi. Rita Farr, süper güçler kazandıktan sonra Doom Patrol ekibine katılan bir aktristi.

4. Flash Müzesi: Barry, Iris'e "Adıma müze açsınlar demiyorum ama..." şeklinde bir cümle kuruyor. Bunu söylemesi komik, zira çizgi romanlarda halk Flash'ı öyle seviyor ki Central City'de koca bir Flash Müzesi bulunmakta.5. Soder Cola: Bölümün bir noktasında bu içeceği görüyoruz. Big Belly Burger'e zaten Arrow'dan alışkınız ama Soder Cola ilk defa karşımıza çıkıyor. DC Universe Online oynayanlar, oyunda iyileşmek için içtikleri şeyin markasının ne olduğunu hatırlıyorsa bu marka yabancı gelmeyecektir. DC evreninin kurgusal içeceğidir ve Booster Gold ile sponsorluk anlaşmaları vardır.

6. Titreşim: Barry, hapishaneye gidip babasıyla konuşurken yüzünün titreşime soktuğu için karşısındakiler tarafından tanınmıyor. Bu, aslında orijinal Flash olan Jay Garrick'in numarası. Kendisi sadece bir kasket takıp, maske giymediği için insanlarla karşılaştığında kendisini tanımamaları için bu yola başvuruyordu.

7. 52 Dakika: Henry Allen'ın suçlu olduğuna karar veren jüri bu karar için DC'nin artık alışık olduğumuz rakamı kadar, 52 dakika düşünüyordu.


S01E04 - Going Rogue1. Khandaq Elması: Khandaq ismini birçok kez Arrow'da duyduk. Burası Orta Doğu'da yer alan kurgusal bir DC Comics ülkesi. Ayrıca Shazam'ın baş düşmanı Black Adam'ın da memleketidir.

2. 52: Captain Cold'un silahının saklandığı rafta 52 numarası gözümüze çarpıyor yine.

3. 4th and Collins: Bu adresteki Collins, muhtemelen dizinin de yapımcılarından olan Geoff Johns'un Flash yazdığı zaman çizerliğini yapmış sanatçılardan birisi olan Scott Collins olmalı.

4. Central City Müzesi: Bu bölümde müzeyi yeniden görüyoruz. Bu sefer "Hall of Heroes" ismindeki kahramanlar özel bölümünü de gördük ama şimdilik Central City'nin en büyük kahramanı eski bir çiftçi olan Bobby McFeely isminde bir arkadaş. Zamanla hak eden, koltuğuna geçecek.


S01E05 - Plastique


1. Plastique: Bu nesneleri patlatabilen bölüm karakterimiz aslında zamanında bir Firestorm kötüsü olması için yaratılmış bir karakter. Nihayetinde bütün Batman düşmanlarını tek tek Arrow'da görmeye alıştığımızdan olsa gerek garipsemiyoruz. 2. General Elling: Plastique'i askeri amaçlarla kullanmak isteyen ve aslına bakılırsa bölümümüzün asıl kötü adamı olan General Elling de aslında bir Captain Atom düşmanı. Hatta, Nathaniel Adam'ın, Captain Atom'a dönüşmesinin baş müsebbibi bu arkadaştır. Dizinin ilerleyen sezonlarında kendisini "The General" ismiyle yeniden görebiliriz.S01E06 - The Flash is Born

1. Girder: Tamamen metalimsi, Fantastic Four'un The Thing'i çakması şekilde gezen bu kötü adamımız dizinin yapımcılarından Geoff Johns'un The Flash dergisini yazdığı zamanlarda yarattığı bir karakter. Dizideki gibi yine kaz kafalı ama birilerine aşık olduğu için kötü adamlık yapan birisi. Ne yazıktır ki artık eski çizgi roman itibarı pek yok.2.  Garrick's Wharf: Bölümde Barry'nin gittiğini gördüğümüz mekanlardan birisinin ismi bu şekilde. Tabii, gerçekte böyle bir yer yok. Ancak bunun ilk Flash'ımız Jay Garrick'e bir atıf olduğunu anlamamak imkansız.3. Reverse-Flash'ın Iris'i Tehdit Etmesi: Bu bölümde Reverse-Flash'ın Iris'i tehdit ettiğini görüyoruz.  Çizgi romanlarda ise Eobard Thawne bunu bir adım öteye de taşıyıp sonrasında Iris West'i öldürmüştü.S01E07 - Power Outage


1. Farooq "Blackout" Gibran: Parçacık hızlandırıcısına elektrik direğinde yakalanıp elektrik kontrolünü alan bu teknisyen kötümüz gerçekten de çizgi romanlarda da tek seferlik kullan at bir karakter. Kendisini sadece Flash'ın meşhur hikayesi Flashpoint'te gördük.

Daha da ilginç bir bilgi olarak, Blackout'u oynayan Michael Reventar zamanında Flashpoint (çizgi romanla alakası yok, karıştırmayalım) dizisinde konuk oyuncu olarak yer almış.

2. Entry 52: Harrison'un Gideon'a kaydettiği girdilerden birçoğu bu şekilde başlıyor. Neye referans olduğunu söylemeye gerek yok.

3. Nighthawk and Cinnamon: Bölümde gözümüze çarpan afişlerden bir tanesi Nighthawk&Cinnamon filmine ait. Bu iki kişi, DC'nin Western serilerinde yer alan kahramanlardan. Nighthawk, gezgin bir tamirci ve bildiğimiz tarzdan kanunsuzlardandır, Cinnamon ise kocasının katillerinden intikam almak isteyen bir kelle avcısı. İkisi de birbirlerine aşık olurlar ve Matilda Roderic adındaki bir kadın tarafından öldürülene dek birlikte yaşarlar.

Fakat gelin görün ki bu ikilinin çok ilginç bir bağlantıları var. Bu iki kahraman Eski mısırlı iki kişi, Prens Khufu ve Prenses Chay-Era'nın reenkarnasyon geçirmiş halleridir. Onlar kim diyecek olursanız, her ölümlerinden sonra yeniden dirilip birbirlerine aşık olan Hawkman ve Hawkgirl!

4. Ralph Dibny: Harrison Wells, parçacık hızlandırıcısı patladığında öldürdüğü bazı kişiler olduğunu söylemişti. Bunlardan bir tanesi Ralph Dibny, Elongated Man isminde esnek, Reed Richards benzeri bir karakterdir. Uzun bir müddet Justice League ekibinin bir parçası oldu ve Identity Crisis serisi sırasında eşi Sue Dibny'i kaybetti.

5. Al Rothstein: Bahsi geçen bir diğer kişi de Atom Smasher olarak da bilinen Al Rothstein'di. Al, büyüyüp devasa boyutlara ulaşabilen bir kahramandı. Ayrıca Altın Çağ Atom'unun da vaftiz oğludur.

6. Grant Emerson: Bir başka kişi de Damage karakteriydi. Yetenekleri bir yana kendisi Infinite Crisis serisi esnasında Zoom (İkinci Reverse-Flash) tarafından korkunç derecede yaralanmış, Blackest Night serisi esnasında da öldürülmüştür.

7. Will Everett: Bahsedilen kişilerden bir diğeri olan Everett de The Amazing Man isminde dokunduğu her şeye bürünebilen bir kahramandı. Aslında iki kişilerdir. Birisi dede birisi torun olmak üzere ikisi de aynı ismi kullanır. Dede olan daha çok sivil mücadelede yer alan biridir örneğin, Martin Luther King'in katilini yakalamışlığı vardır. Genç Amazing Man ise bu bölümde de şöyle bir görünen ve ilk düşmanlarımızdan birisi olan The Mist'in kızı tarafından öldürülmüştür.

8. Bea DeCosta: Wells'in son söylediği kişiyse yeşil bir alev yaratıp bunu kullanabilen bir kahraman, Brezilyalı Fire'dır.


S01E08 - Flash vs. Arrow

1. Rainbow Raider: Bölümümüzün kötüsü, bölümde göründüğü kadar karizmatik bir tip değil. Tamamen gökkuşağı renklerine boyalı bir kıyafet giymesinin yanı sıra kocaman dürbün şeklinde gözlük takmaktadır. Asıl arı Roy Bivolo olan Raider, renk körüdür ve babası, meşhur gözlüklerini ölüm döşeğinde ona verir. Sözde bu gözlükler renk körlüğünü geçirecektir ancak onun yerine ışığı manipule edebilmesini sağlarlar ve insanların duygularını ışıklarla değiştirerek değerli resimleri kaçırmaya başlar. Eh, Flash'ın dikkatini de böyle çeker. 

Daha öncesinde katıldığı süper kötü grubunun lideri kendisini öldürdüğü için zamanla bu grup Bivolo anısına kendilerine Rainbow Raiders derler. 

New52 döneminde ise Raider kendisine Chroma demektedir. Grodd, Central City'e saldırdığında ona ortaklık teklif eder, karşılığında Grodd, Bivolo'nun kafasını koparır. (aynen, OHA)

2. Singh'in Erkek Arkadaşı: Dedektif Singh, erkek arkadaşının hasta olduğundan bahsediyordu. Çizgi romanlarda Singh'in erkek arkadaşı, zamanla iyi bir karaktere dönüşen tövbe etmiş Pied Piper karakteridir. 

3. Duygusal Spektrum: Felicity ve Caitlin renklerin duygular üzerine konuşurlarken bu spektrumdan bahsediyorlardı. Duygusal Spektrum Geoff Johns'un Green Lantern evreninde tanıttığı bir kavramdır. Her renk ayrı bir duyguyu temsil eder. Yeşil irade, Kırmızı öfke, turuncu açlık, mor şefkat, mavi umut gibi.

4. Ralph: Iris, Flash ile karşılaştığında ona bir adı olup olmadığını soruyor. Flash da buna "Ralph gibi falan mı?" diyerek cevap veriyor. Bunu oldukça gerideki bir tarihe giderek yakalayacağız. İlk Superman filminde Lois Lane ilk röportajını yaptığında Clark'a "Bir ilk adın var mı?" diye soruyor. Superman'in cevabıysa "Nasıl yani, Ralph gibi falan mı?" diye cevap veriyor. Pek tatlı bir gönderme değil mi sizce de ^^.

S01E09 - The Man in the Yellow Suit

1. Mercury Labs: Reverse Flash bölümün başında Mercury Laboratuvarlarına saldırıyor. Çizgi romanlarda Mercury, Jay Garrick'e güçlerini veren mitolojik tanrıydı. Ama aynı zamanda Flash'ın akıl hocalarından ve "Hızın zen ustası" diye tanınan üstad Max Mercury'nin de soyadı olmakta.

2. Dr. Tina McGee: Mercury Labs'ın başındaki Tina hanım, çizgi romanlarda Wally West'in metabolizmasını araştırması için gönderilen bir araştırmacıydı. Hatta kocası hız meselesine kafayı takıp, Speed Freak isminde bir kötüye dönüşüp, komaya girdikten sonra Wally ile romantik bir ilişki bile yaşadı. Sonrasında Star Labs'ın başına geçti, dizideki gibi rakibinin başına geçmek yerine.

Şimdi işin çok tatlı bir tarafı var, Tina McGee karakterini oynayan Amanda Pays, 1990lardaki Flash dizisinde de yine Tina McGee karakterini oynuyordu. Flash'ın ortaklarından birisiydi ve Flash'la şaibeli bir romantik ilişkisi vardı. O dizinin Flash'ı John Wesley Shipp'in de şu an Barry'nin babası olduğunu düşünürsek, ikisini birlikte bir karede görmek güzel olabilirdi. 

3. Takyon Parçacıkları: Tina'nın üzerinde çalıştığı şey, zaman yolculuğunu mümkün kılan takyon parçacıklarıydı. Crisis on Infinite Earths serisinde Barry Anti-Monitor'un kıyamet silahını güçlendiren takyon ışığının peşine düşüyordu. COEI'ye olan bir dünya atıfa birisini daha ekleyebiliriz.

4. Flash yüzüğü: Wells, bölümün sonunda Reverse-Flash dolabını açmak için kendi yüzüğünü kullanıyor. Çizgi romanlarda da Barry, kostümünü yüzüğünün içine sıkışacak kadar küçültmeyi becermişti. Kostüm fırladıktan saniyeler sonrasında üstünü değiştirip koşuya başlıyordu.

S01E10 - Revenge of the Rogues

1. Barry'i hızlandırmak: Harrison Wells, Barry'nin hızlanması, daha iyi bir Flash olması için onu eğitiyor. Çizgi romanlarda Zoom, bütün yaptığı her şeyi Wally West'in daha iyi bir Flash olmasını istediği için yaptığını söylüyordu.

2. Rathawayler: Captain Cold ve Heat Wave, Rathaway ailesinden değerli bir resim çalıyorlardı. Rathaway ailesinin erkek çocuğu Hartley Rathaway, Pied Piper ismiyle de bilinen Flash eski düşmanı, sonradan dostudur.

3. McSnurtle: Iris'in bu isimde bir kaplumbağası var. Bu kaplumbağa karakter 1940lı yıllarda, Jay Garrick'in kostümlerini giyen bir komedi dergisi karakteriydi. Daha sonra yeğeni Fastback de bir koşucu olmuş ve hayvan evreninin (:P) adalet birliği ekibi Zoo Crew'a katılmıştı. Fastback'i en yakın zamanda Convergence: Speed Force serisinde Wally ve çocuklarına yardım ederken görmüştük.


4. Süper Okuma: Superman özelliği gibi oldu böyle deyince ama Barry'nin 800 sayfalık F.I.R.E.S.T.O.R.M. raporunu bir bakışta okumasına başka bir açıklama yok. Hızlı okumasına rağmen hafızasında çok kısa süre tutabilir. Öte yandan torunu Bart okuduğu şeyleri gayet aklında tutabilecek seviyededir Barry'den farklı olarak.

5. Jason Rusch: Bu bölümde gördüğümüz, Firestorm dosyası araştırmacısı Jason Rusch, çizgi romanda Ronnie Raymond öldükten sonra onun yerini alan kişidir.

6. Scarlett Speedster: Captain Cold, Flash'a bu şekilde sesleniyor. Scarlett Speedster, Flash'ın çizgi romanlardaki en meşhur lakabı olabilir. Batman the Brave and the Bold'un Requiem for the Scarlett Speedster bölümünü de tavsiye edelim yeri gelmişken.

7. Golden Glider: Bölümün sonunda Snart ve Rory'i kurtarmaya gelen kişi Snart'ın kızkardeşiydi. Çizgi romanlarda Golden Glider ismiyle Rogues ekibinin bir parçasıdır.

S01E11 - The Sound and the Fury

1. Pied Piper: Bu bölümde düşmanımız müzik notalarını kullanarak canlıları hipnotize eden Hartley Rathaway. Adını da zaten buna benzer bir masaldan alıyor. Fareli Köyün Kavalcısı orijinal isminde Pied Piper olarak geçer.

Ayrıca Pied Piper çok uzun zamandan beridir çizgi romanlarda eşcinsel olduğu bilinen karakterlerden biridir. Yukarıda da dediğimiz gibi Yüzbaşı Singh'in erkek arkadaşı olmuştu.

2. Piper'ın yardımına ihtiyaç duyulması: Yani Piper burada tamamen kibrinden söylüyor ama çizgi romanlarda zamanla doğru yolu bulup Flash ekibine katılmakta. O yüzden çok da kibirsel bir düşünce olmasa gerek. En azından kalbi temiz. 

3. Speed Force: Bu kavramı dizide ilk defa bu bölümde duyuyoruz. Speed Force tam olarak bütün koşucuların güçlerini çektikleri hız kaynağının, asıl şelalenin adıdır. 

1. sezonun 1. bölümünden 11. bölümüne kadar easter eggleri ve göndermeleri genel olarak bunlar. Kaçırdığım göndermeler ya da 52 sayısı gibi fazlaca bahsi geçen göndermeleri atlamış olabilirim.

12. bölümden 23. bölüme kadar olan diğer göndermelere kaldığınız yerden devam etmek mi istiyorsunuz! Buyurun:

http://tcctakimi.blogspot.com.tr/2016/02/the-flash-sezon-1-cizgi-roman.html