BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

2015 Depremi ve Artçı Sarsıntıları


 2015’i iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık. Şimdi ise önümüzde yepyeni bir sene var. Yepyeni filmler yepyeni diziler ve tabii ki de yepyeni çizgi romanlar. Peki 2015’te çizgi romanlarda nasıl değişiklikler oldu ve 2016’da neler olacak? Gelin kısa kısa bunları inceleyelim ki biraz gözümüz gönlümüz açılsın ve 2016’a dair iştahımız kabarsın. Önce 2015 ile başlayalım.


Batman Endgame

Scott Snyder’ın Batman hikayelerinde iyi iş çıkarttığı bir gerçek. Öyle ki kendisi Kara Ayna, Baykuşlar Divanı ve Ailenin Ölümü gibi çok iyi işlere imza attı. Bu sene de bu güzel işlerinin yanına birini daha ekledi; Batman Endgame.  Snyder’ın yanında çizer koltuğundaki Greg Capullo da övgüleri hakediyor. Ama bu ikili sadece iyi bir hikaye yazdı diye mi 2015’in en önemli çizgi romanları arasına girdiler. Tabii ki hayır. Hikaye büyük bir sansasyonla bitiyor. Çünkü –ilerisinde spoiler var- Batman ölüyor. Evet. Hem de yanında Joker’le birlikte. Tabii ki geri döneceklerini biliyoruz ama bu ikilinin yan yana Yarasa-Mağarasında ölmesi büyük bir olay.  Hatta 2015’in en büyük çizgi roman olaylarından biri.


Convergence

DC’nin New 52 içindeki en iyi serilerinden biri olan Earth 2’ya yepyeni bir soluk getirmek adına yapılan büyük beklentiler vaadeden bir crossover. Beklentileri karşılayabildi mi? Orasını bilemem ama büyük olaylar yarattığı kesin. Sonunda –Yine Spoiler- Superman’in kimliği ortaya çıkıyor. Peki sonrasında ne oluyor. Eee, onu da DC You'da öğrenelim.

DC You

DC 2015 içinde radikal bir karar alır New 52 ile birlikte başlayan serilerin etiketinden New 52’yu kaldıracaktır. Ama bunu sadece etiketi kaldırarak yapmaz yeni değişikliklerle yapar. Yeni seriler başlatılır. Eski serilere büyük değişiklikler ekler. Ne gibi değişiklikler mi? Çoğu aslında kostüm bazlı olsa da daha büyük değişiklikler de var. Yarasanın mirasını devralma işi Kara Zırhlı Şovalye’miz Komiser Gordon’a düşer. Kendisi yeni Batman olur. Superman’in kimliği ortaya çıkmıştı ya hani. Kendisi bunun üstüne kostümü bırakır giyer tişörtünü, çıkar sokaklara. Baktı olmuyor bir de kendine yeni kimlik bulur, artık kendisi Archie Clayton’dır. Ve o bir tır şoförüdür. Wonder Woman pantolona merak salarken, Green Lantern da yüzüğü bırakır eldivene geçer. Peki bunca değişiklik Adalet Birliği'ne ne getirir? Gelin bir de onu öğrenelim…


Darkseid War

DC You ile başlayan eventla  ekibimiz hem Darkseid ile hem de Anti-Monitör ile uğraşmaktadır. Bu sırada Batman de Gordon’dır. Peki Bruce Wayne hala ölü müdür? Hayır, artık o tanrıdır. Evet tanrı. Şaşırdınız değil mi? O zaman daha çok şaşırtalım, Darkseid bu hikayeyle ölüyor.  Hem de onu, Flash öldürüyor. Ve bu hikayeyle birlikte Tüm JL tanrı sıfatına kavuyor. Shazam da tanrılar tanrısı oluyor. Zaten Tanrısal güçlere sahip ekip bir de Tanrı sıfatına kavuşmuş oluyor böylelikle.  

Fables

Ülkemizde de basılan seri 2002’den beri devam ediyordu. 2015’in Eylül ayında 150.sayıyla birlikte de seri sona erdi. Einser ödülünü 14 kez kucaklayıp bir de akabinde Wolf Among Us adlı oyuna kavuşmuştu seri.  Bu kadar ödül kucakladıktan sonra da serinin bitmesinin bu yılın önemli olayları arasına girmesine de şaşmamak gerek.


Star Wars

Yıllarca Dark Horse’da basılan seri bu senenin başında Marvel’de basılmaya başlandı. Ve ilk sayısıyla da 2015’in en çok satan sayısı olmayı açık ara başardı. Dile kolay 1 milyon küsür satıldı. Eee zaten kendisinin apayrı bir evreni var. Epey de önemli bir yere sahip bu kadar da satılmış. 2015’in önemli çizgi roman olaylarından biri olmayacak da ne yapacak?

Times Run Out

Hikayeyi zaten okuduysanız önemini anlamışsınızdır. Captain America İllimünati’nin ona unutturduklarını hatırlar ve kendi Avengers ekibiyle İllüminati’nin peşine düşer. Bir kedi fare oyunu yaşanırken, İki tarafa da katılmayan Avengers üyeleri hem dünyaların çarpışmalarını engellemeye çalışırlar hem de bu kedi fare oyununa bir son verme adına ayrı bir Avengers ekibi kurarak işe koyulurlar. Tam bu üç Avengers ekibi çarpışırken Dünya da yeni bir çarpışmaya hazırlanacaktır. Yani son çarpışmaya; Ana Evren ile Ultimate Evreninin çarpışmasına. Seri de doğruca Secret Wars’a bağlanır. Her ne kadar sadece Secret Wars’a bağlama görevi görse de kendisinin önemi yadsınamaz. Ve tabii bu yazıdaki yeri de…



Secret Wars

Az önce bahsettiğimiz çarpışma gerçekleşiyor.  Süper kahramanlar bu son çarpışmayı durdurmak yerine bu kıyamette bir nuhun gemisi yapıp yollarına öyle devam etmeye karar veriyorlar. Ama çarpışma  Doom tarafından durduruluyor. Ve ortaya ise Battleworld çıkıyor. Bambaşka bir dünya ve bu dünyanın Tanrısı ise Doom. Siz en iyisi biz hazır tamamlamışken Marvel’in 2015’teki en büyük eventini okuyun.

Vader Down

Dedik ya Marvel Star Wars basmaya başladı, tabii bunu tek seriyle sınırlamadı. Hedeflerinde bir Star Wars Evreni kurmak vardı. Ve bu evrenin ilk Crossover’ı da bu seriyle gerçekleşti konusu da öyle basit bir şey değil. İsminden belli koskoca Darth Vader’ın düşüşü. Bizim listemize girmesinin nedeni konusu değil, Marvel dahilindeki Star Wars Evreninin ilk crossoverı olması.


Spawn

Spawn 250.Sayıyla birlikte kapılarını yeni okuyuculara da açmak adına bir hamle yaptı. Marvel ve DC’nin baskılarından bıkan bazı yazarların birleşerek kurduğu bu firmanın ilk ve en önemli karakterlerinden biri Spawn ve böyle bir hamle yaparak kendini teni okuyuculara açıyorsa bu yazıda da yer almayı hakediyordur.

Witchblade

Yine bir Image Comics serisi olan Witchblade’i zaten çevirdiğimiz Artifacts serilerinden tanıyorsunuz. Kendisinin Top Cow evreni için de ne kadar önemli olduğu da ortada. 185.sayıyla birlikte de final yapınca yazımızda yer ediniyor kendine.

2015’teki önemli olayları sıraladıktan sonra bir de 2015’in en çok satanlarına bir bakalım…

Sıra
Çizgi Roman Adı
Yayıncı
Satış Sayısı
1
Star Wars #1
Marvel
1,073,027
2
Secret Wars #1
Marvel
550,467
3
Bravest Warriors Tales Holo John #1
Boom
502,964
4
Orphan Black #1
IDW
502,023
5
Dark Knight III Master Race #1
DC
449,099
6
Star Wars Vader Down #1
Marvel
410,620
7
Darth Vader #1
Marvel
315,578
8
Spider-Gwen #1
Marvel
288,648
9
Invincible Iron Man #1
Marvel
282,432
10
Princess Leia #1
Marvel
271,019


Peki çizgi romanlarda 2016’da ne olacak?


DK III Master Race

Frank Miller’ın efsane hikayesi Dark Knight Returns’ün tüm çizgi romanlar arasında büyük bir şanı var. En önemli çizgi romanlardan biri olarak sayılıyor ve çizgi romanı bırakan Miller’ın yeni bir Dark Knight hikayesi için döneceği duyurulduğunda, büyük bir sansasyon yaptı. İlk hikaye müthişti, ikinci ise, ıı, önemli olan ilk hikayenin müthiş olması değil mi? Seri başladı ve ikinci sayısı yayınlandı ama 2016 da sonlanacak o yüzden hikayemizde burada yer verioruz kendilerine.

All-New All-Different

Yine 2015’te başlamış olsa da Secret Wars’ın tamamlamasıyla diğer ANAD serileri de başlayacak. Peki neler değişti? Steve Rogers artık bir ihtiyar.  Onun yerine yeni Captain America, Sam Wilson. Spider-Man de artık eski züğürt değil. Kendisi Baxter Binası'ndaki Parker Endüstrilleri'nin başında. Baxter Binası mı? Eee, orada Fantastik Dörtlü yok muydu? Artık yok. Fantastik Dörtlü ayrı yerlere dağılmış, öyle ki Human Torch Inhumans'a katılırken, Thing de Guardians of Galaxy’e katılarak almış başını uzay uzay geziyor. He bu arada İnhumans demişken. Artık Mutant diye bir kavram da yok, çünkü onlar da Inhumans oldular. Tıpkı isminde de dediği gibi hepsi yeni ve hepsi farklı. Marvel gerçek anlamda evrene reboot attı. Büyük değişimlere gitti. Serileri sıfırladı. Maddi anlamda istediklerine ulaştıkları kesin ama bu değişimlerin sadık okuyucular üstündeki manevi etkisini bilemiyoruz. 


Civil War II

Civil War filmi hazır yolda, Marvel de fırsat bu fırsat diyerek ikinci İç Savaşı çıkartmaya karar verdi. Tabii bunda Secret Wars tie-in’i olarak çıkan Civil War’ın elde ettiği gelirin de etkisi var. Marvel bundan cesaret alarak girişti bu işe. Fakat bu Civil War’da Steve Rogers ihtiyarlamış durumda ve Tony’nin karşısında da o bulunmuyor.  Ama beklediğimiz gibi yeni Captain America Sam de bulunmuyor, o da Tony’nin yanında. Karşısında ise Captain Marvel var. Savaş ise gelecekteki olayları görebilen bir karakter etrafında dönüyor.