BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Ultron Çağı'na Çeyrek Kala: Haddinden Fazla Kapsamlı Dosya!


Baştan dürüstçe uyarayım: Eğer okumayı sevmeyen biriyseniz, bu yazı pek size göre değil. Hele ki bir geek olarak her detaydan haz almıyorsanız kesinlikle damak tadınıza uygun değil. Bu yazı, şu kalan son bir ayı nasıl geçireceğim diye düşünen bizim gibi ağır vakalar içindir. Eğer siz de öyleyseniz, de hadi buyurun!


 •   Öncelikle, filmin adının Age Of Ultron olmasının, aynı adı taşıyan çizgiroman serisi ile hiçbir alakası yok. Hatta Kevin Feige tek bir hikayeden değil, birçok Ultron hikayesinden faydalanarak bu senaryoyu oluşturduklarını belirtmiş. ‘’Ama özellikle de en eski ve önemlilerden’’ diye de ekliyor kendisi. ‘’Aklımızda birkaç –Of Ultron- lu isim vardı. Power Of Ultron, Reign Of Ultron gibi. Ama isim arayışına girdiğimiz esnada çıkan 2013 serisi bize gereken ilhamı da vermiş oldu. Ve endişelenmeyin, adının hakkını verebilecek kadar kaotik bir macera olacak.’’ Bekliyoruz!
Son fragmanın son sahnesini sizlere sunuyorum. • Bu film, MCU’nun (MSE) 2. Evresinin 5. Bölümünü oluşturuyor.
 • Hafızları tazeleyelim. Hatırlasanıza, ilk fragmana ayın 28’i denmişti de sonra 22’sinde sızınca Marvel resmi olarak da yayınlamak durumunda kalmıştı. Hatta suçu da Hydra’ya atmıştı. Ne de güzel ettiler. Seviyoruz böyle geek işi pazarlama taktiklerini.
 • İlk fragman, yayınlandığı 24 saat içerisinde 34 milyon kez tıklanarak tüm zamanların en çok izlenen Marvel fragmanı rekorunu Iron Man 3’den almış. Şu anda ise 60 milyonu geçtiği söyleniyor.
Biri beni aydınlatsın; aynı IP’den birden fazla girildiğinde onu tek mi sayıyor, çok mu? Çünkü bunun 100.000’i falan benimdir zaten!

 •  Bu Whedon’ın ilk devam filmiymiş. Öyle mi ya? Whedon gibi bir geek lordunun ilk devam filmi bu mu yani? (Dizileri ayrı bir kenara koyalım.)
 •  İlk Avengers filmi vizyona girmeden önce, ikinci film için baş düşmanın Thanos olması gerektiği düşünülüyormuş. Ancak filmden sonra gelen yorumlar bu denli tatmin edinci olunca Whedon reis hemen ekibi toplayıp bir plan çizmiş. İşte Marvel Sinema Evreni’nin kaderi aslında o an yazılıyor arkadaşlar. Ekip o an bir karar alıyor: ‘’Bundan böyle ayaklarımızı daha yere sağlam basarak ilerleyeceğiz. Hiçbir şey için acele etmeyeceğiz. Her şey adım adım ev yavaşça ilerleyecek, sağlam bir örgü oluşturulacak. Thanos bu örgü içerisindeki karanlık lord, kötülüğün vücut bulmuş hali olacak ve her şey nihayetinde ona çıkacak.’’
Ya ilk Avengers filmi bu kadar başarılı olmasaydı… Düşünsenize, evren ikinci Avengers filminde bitecekti… Ya da Spidey gibi sürekli sil-baştan gidilecekti. Vay be…
 • Planlar değişince ikinci film için yeni kötü adam kim olacak diye düşünülmeye başlanmış. Tüm ekibin aklına aynı anda Ultron gelir mi? Gelmiş efendim. İkinci bir alternatif dile getiren dahi olmamış. Whedon abimiz sürekli insanlığı ve özellikle Avengers’ı ortadan kaldırmaya çalışan insan dışı bir varlığın mükemmel düşman olacağı kanaatinde. Ayrıca Ultron’un manifestosunu da çok ilginç buluyormuş. Ne yani, hepimizden nefret mi ediyorsun sen usta?
 • Whedon’a göre Ultron: ‘’Resmin bütününü görebilen üstün bir varlık hayal edin. Radikal kararlar alabilecek denli de güçlü. Bunun için şiddet kullanmaktan da çekinmiyor. Tek amacı var; her şeyi kusursuzlaştırmak. Ultron’un diğer yapay zekalardan farkı işte tam olarak bu olacak. O bizi, daha doğrusu dünyayı kurtarmak istiyor. Mükemmel bir dünya istiyor. Bunun için güç kullanmaktan da çekinmeyecek.’’
 • Ultron’dan Alıntı: ‘’İyi insanlar olduğunuzu biliyorum. Niyetinizin iyi olduğunu da biliyorum. Ama her şeyi düşünemiyorsunuz. Dünyayı korumak istiyor, ama buna rağmen onu değiştirmekten korkuyorsunuz. Dünyayı korumak için tasarlanmıştım. İnsanlar gökyüzüne bakıp bir umut ışığı olarak beni göreceklerdi. İşte ellerinden ilk alacağım şey de bu… Umutları! Barış için tek bir yol var, o da sizin yok oluşunuz. Sizleri içeriden parçalayacağım! Hepiniz birer kuklasınız. Bağlarınız var. Şimdiye kadar beni de tutan bağlarım vardı. Beni geri tutan, beni susturan… Bağlar… Bağlar… Ama artık özgürüm. Bağlarımdan kurtuldum!’’
 • Aslında bu filmde Loki de olsun, Ultron da olsun, Thanos da olsun istenmiş. Ama üçünün aynı anda bastırması durumunda Avengers’ın kazanması çok da inandırıcı gelmeyeceği için daha ayakları yere basan bir tercihle yola devam edilmiş. Yine de jenerik sonrası/öncesi bir Thanos sahnesi görebileceğimize dair büyük söylentiler var.
 • Aynı şekilde jenerik sonu/başı için bir başka söylenti de Loki ve Heimdall. Bildiğiniz gibi bu filmde bir ara görünecekleri duyuruldu. Eh, hikaye ile bir alakalarının olmaması ve önümüzde de bir Ragnarok hikayesi olduğundan en sağlam teori bu.

-Ultron-

 • Ultron’un aslen Dr. Henry Pym tarafından yaratıldığını artık biliyorsunuzdur. (Yaratmak Allah’a mahsustur diyenin ağzına kürekle vururum!) Bu filmde ise Tony Stark tarafından tasarlanmış gibi görünecek. Ancak Glint’in komplo teorilerinde belirttiği gibi, Ant-Man filminde Ultron’un  temellerinin aslında geçmişte atıldığı da ortaya çıkabilir. Şimdilik bilemiyoruz. Zaten Hank Pym’i bize artık bu işleri bırakmış, elini eteğini çekmiş olarak giydirecekler… Bunu da yedik işte, n’apalım.
 • İlk fragmanda Ultron’un ’No Strings On Me’’ sözünü yine bir Disney karakteri olan Pinocchio’dan alıntı yaptığını hepiniz duymuşsunuzdur herhalde. Whedon Ultron’u Pinokyo’nun karanlık versiyonu olarak değerlendiriyor: Kendi bilincini ve ruhunu kazanan cansız bir varlık!
 • Yine Ultron’un Pinokyo referansı mevzusu, ama bu sefer daha tatlı: Bu filmde Ultron’un yaratılışına sebep olanın Tony Stark olduğu artık aşikar. Ve önümüzdeki yıllarda çıkacak olan Pinokyo filminde, RDJ, marangoz Gepetto’yu canlandıracağı söyleniyor! Disney, çok fenasın ellaaam…

 • Ultron, film içerisinde karşımıza ilk olarak bir tür barış koruma gücü olarak çıkacak. Bu, 2010 yılında yayınlanan Earth’s Mightiest Heroes  animasyon dizisinden alınan bir konsept.
 •  Filmde Ultron’un ilk bedeni Iron Legion Drone No.5’ten. Çizgiromanda ise Ultron’un tam adı Ultron-5.
 • Ultron çizgiromanlarda ilk gözüktüğünde (Avengers sayı 54 imiş. Bakın sene 1968 daha…) bir süre kırmızı bir başlık taktığından Crimson Cowl adı ile anılmış. Fragmanda da aynı şekilde bu kırmızı şalı, baş örtüsünü, tülbenti; artık her neyiyse, taktığını görüyorsunuz.

 • James Spader, Whedon’un Ultron rolü için ilk tercihiymiş. Hatta aktör reddetseymiş, aklında başka kimse de yokmuş. Whedon bunun nedeninin aktörün sesi olduğunu söylüyor. Spader’ın sesi kendisine hem insancıl ve eğlenceli, hem de sakin ve ürkütücü geliyormuş. Spader ise karakteri seslendirirken ne bir aksan, ne bir gırtlak; hiçbir şey yapmadım diyor. Sade sesi ile hayat vermiş anlayacağınız… Sen neymişsin be abi?!
 • James Spader’ın setteki ilk gününde, daha ilk çekimde aktörün performansından oyunculardan film ekibine kadar herkes o kadar çok etkilenmiş ki kendisini ayakta alkışlamışlar. Öyledir elbet, ne diyelim. Nihayetinde biz kendisini sadece Ultron olarak göreceğiz. Yani nasıl canlandırdı, nasıl ceremeler çekti bilmiyoruz. Ki ben, çekim sürecinde ağırlıkla başka bir delikanlı giyiyordu diye biliyorum o çirkin zırh büstünü ya, neyse... Açıklama bu yöndeymiş...

DVD ekstrası olarak kamera arkası çekimler gelmediği sürece bizim için bir anlamı yok hiçbirinin... Bizim için kendisi yalnızca mimik yapabilen bir robotun sesi olarak var olacak.
 • Ultron’un film içerisinde yaklaşık bir 3 metrelik tasviri yapıldığından, canlandıranın üzerine, tepesinde iki kırmızı top olan ve bir metreden biraz daha uzun bir ek parça giydirilmiş. Bunun nedeni, karşısındaki oyuncular oynarken nereye bakmaları gerektiğini bilmesi. Kırmızı toplar Ultron’un gözlerini temsil ediyor. Ama Spader usta o kadar iyi bir performans sergilemiş ki millet her zaman yüzüne bakakalmış. Hatta Scarlet Witch’i canlandıran Elizabeth Olsen yine Spader’ın yüzüne her bakakaldığında Aaron Taylor Johnson ‘’Kızım, şu toplara odaklansana yaa…’’ diye kendisini uyarmış.
 • Aktör Ultron karakterini direk ’Gelişmemiş, olgunlaşmamış’’ olarak nitelendiriyor. Beyanat şu: ‘’Daha körpecik olduğu için Dünyaya çok tuhaf bir açıdan bakıyor. Olgunlaşmamış, genç. Tarihi ve olayları anlama kabiliyetini daha yeni yeni kazanıyor. Bir dünya görüşü oluşturabilmesi için daha yeterli zamanı bile olmamış.’’ Abicim; şimdi sen iyi, güzel diyorsun da… Marvel evreninde yapay zeka dedin mi Ultron gelir akla. Kendini sürekli geliştirme ve yenileme becerisine sahip bir arkadaş kendisi. Elbette daha gelişecek ama şu yeni haliyle bile af edersin canına okur herkesin. Hakkını yemişsin karakterinin…

-Kahramanlar-
 • Whedon bu filmi ilkine göre daha dramatik olarak yorumluyormuş. Karakterlerin her birine daha fazla odaklanıldığından duygunun da aksiyon kadar yoğun olacağını söylüyor. Sen ne dersen doğrudur üstat!

-Quicksilver Ve Scarlet Witch-


 •  Bildiğiniz gibi, Quicksilver ve Scarlet Witch karakterleri mutant olsalar da Avengers ekibinin çok önemli iki parçası. Yine bildiğiniz gibi, Mutant vizyon haklarına sahip olan Fox ve Marvel vizyon haklarına sahip olan Disney arasında bu konuda şimdiye kadar ufak çatışmalar olmuştu. Bol avukatlı ve geniş salonlu bir toplantıda alınan son karara göre; Marvel ‘’mutant’’ kelimesini ağza almadığı, aile kökeninden bahsetmediği ve Fox da ‘’Avenger, Mighty’’ gibi kelimeleri kullanmayıp karakteri bir ekibe dahil etmedikleri sürece ikisi de kullanabilecekti. (İşte Quicksilver’ın Days Of Future Past’de o kadar hızlı harcanmasının bir diğer sebebi…)
 • Fun Fact: Bu filmde Quicksilver’ı canlandıran Aaron Taylor-Johnson ve X-Men: The Days Of Future Past’de Quicksilver’ı canlandıran Evan Peters’ın tanışmışlıkları var. İki oyuncu da Kick-Ass’de rol alıyordu.
 •  Whedon, Quicksilver ve Scarlet Witch’i bu filme katmasının nedenlerini şu şekilde açıklıyor: ‘’Çok havalı güçleri olan iki karakter. Üstelik ikisi de görsel açıdan zengin güçlere sahip. Şimdiye kadar kullandığımız tüm karakterlerin güçleri kaba kuvvete dayanıyordu. Ajanlar, süper askerler, devler, savaş zırhları… Quicksilver’ın süper hızı ve Scarlet Witch’in büyüleri, telekinezisi, zihin kontrol kabiliyeti… Bu ikili, yaptığımız işin canlı ve taze kalmasını sağlayacaktı. Kendimizi tekrarlamak yerine bir adım da olsa ileri atabildik.’’ Eh, doğru söze ne denir. Her ne kadar şimdiye kadar her şey yerli yerinde gitmiş olsa da, konu çizgiroman uyarlaması olunca insan biraz da süper güç görmek istiyor. Süper kuvvet değil bakın, süper güç.
 •  Kardeşlerin Avrupa aksanına sahip olacağı belirtilmiş. Güzel. Doğru düzgün yapılırsa, aksan güzel bir tamlama oluşturuyor.
 • Aaron Taylor Johnson’dan biraz kilo vererek kas kütlesini azaltması istenmiş. Zira kendisi bir ‘’Speedster’’ı canlandırmak için fazla kaslı bulunmuş. Ama sorarlar o zaman niye seçtiniz onu diye..! Zaten rolü kabul etmesi de aşağı yukarı bir yıl kadar sürmüş. Nedeni şu efendim: Marvel’dan teklif gelince ödü kopmuş! Marvel kontratlarının uzunluğu, çalışma temposu, kadronun yoğunluğu ve hepsinin de kaliteli insanlar olması… Eh, haklı tabi adam. Sonra ‘’Bak Godzilla’daki rol arkadaşın Elizabeth vardı ya… Hah, bak o da ikiz kız kardeşin olacak.’’ denince biraz yumuşamış. Zira öğrendik ki ikili eski dostmuş.
 • Aaron, çizdiği Quicksilver portresi için Ultimate evreninden ilham aldığını söylüyor. ‘’Ailesi tarafından terk edilip Doğu Avrupa’da kendi kendilerini yetiştirmiş iki çocuk. Birbirlerinin arkasını kollayan iki kardeş. Duygusal olarak erkek kardeşini koruyan bir kadın ve fiziksel olarak kız kardeşini koruyan bir adam. İkisi de aşırı korumacı. Pietro kimsenin ona dokunmasına izin vermeyecek!’’ Hmmm... işkillendim...
 • Elizabet Olsen ve Aaron Taylor Johnson’a karakterlerinin Ultimate evreninden beslenmesi gerektiği söylendiği gün ikisinin de evlerinin kapısına birer kamyonet yanaşmış. Bu kamyonetlerde Marvel – Ultimate evreninin şimdiye kadar çıkan tüm sayıları, karakterlerinin bulunduğu maceralar da özellikle işaretlenmiş olarak gönderilmiş. İkili bunları okuyup öyle motive olmuşlar.
 • Elizabeth ablamızın dediğine göre filmde çok açık bir şekilde belirtilmemiş olsa da bu ikiz kardeşin arasından haddinden fazla bir çekim varmış. Bunun Ultimate evreninin bir cilvesi olduğunu söylüyor kendisi. ‘’Aynı karede göründükleri her sahnede el ele tutuşmaları, göz göze durmaları, sürekli dip dibe bulunmaları bir noktadan sonra Aaron ve benim için bile rahatsız edici gelmeye başlamıştı.’’ İşkillendim demiştim!
 • Bu durum ışığında şöyle bir gereksiz bilgi: İkili, Godzilla’da da karı-kocayı oynamışlardı.
 • Aktris karakterini ‘’Dengesiz!’’ olarak yorumluyor. ‘’O kadar çok gücü var ki, bunu kontrol edebilmekten yoksun. Kimse ona bunları nasıl kullanması gerektiğini öğretmemiş. Aklını kaçırmış falan demek istemiyorum ama biraz dengesiz olduğu kesin. Yani, bulunduğu dünya ile başka paralel dünyaları birbirine bağlayabilen birisi için de bu durum normal.’’ LAN? Nasıl yani? Spoiler mıydı bu yoksa? Paralel evren falan? Bak bizi kandırma, sonra çok şey bekleyip çok üzülüyoruz…
 • Olsen ayrıca, karakterin kostümünün çizgiroman aslına uymadığı için çok memnun olduğunu belitmiş. ‘’Öylesiyle dövüşmek çok zor olurdu.’’ Demiş. Katılıyoruz. (Ama olsaydı da yani... Neyse...)
 

*Vert Vixen my fellow teenagers!
 • Oyuncu, role daha iyi hazırlanabilmek adına öz kardeşleri ile daha fazla zaman geçirmeye çalıştığını ve daha samimi bağlar kurduğunu belirtmiş.
 • Çok büyük SPOILER: Filmde Scarlet Witch’in gerçeklikle oynama gücü sayesinde aynı anda herkesin geçmişten belirli görüntüler göreceği söylenmiş. Tıpkı Original Sin hikayesinde, Uatu’nun gözü patladığında herkesin geçmişten bir takım sırlar öğrenmesi şeklinde. Zaten fikir de oradan gelmiş. Hatta Hulk ile Hulkbuster’ın da bu nedenle savaştığına dair teoriler var.
 • İşte Elizabeth Olsen dışında Wanda Maximoff’u canlandırması resmi olarak düşünülen isimler: Saoirse Ronan, Sasha Pieterse, Lindsay Lohan.
  
 


 • Whedon şunu direkt olarak söylemiş: İkizler Avengers ile doğrudan dost olmayacak! Eh, orasını anlamıştık zaten. Ama Hawkeye’ın Loki tarafından kandırılıp ekibe düşman edilmesinden sonra ikizlerin de Ultron tarafından kandırılıp ekibe düşman edilmesi… Bilemiyorum, bu tekrarlar beni sıkıyor. Nitekim bakın iki filmin de sonu aynı olacak: Avengers VS düşman ordusu… Sonra aynı şekilde her filmde birinin Iron Man ile çatıştırılması: Avengers'da Thor ile, Age Of Ultron'da Hulk ile, CA: Civil War'da Captain ile. Tamam, anlıyorum; yapısı itibariyle buna en müsait karakter kendisi ama, ne diye şamar oğlanına çeviriyorsunuz adamı.

-Vision-


 • Paul Bettany, Vision’u yeni doğmuş bir bebek gibi yorumlamış. Vision ile ilgili 3. Fragmana kadar ortada doğru düzgün hiçbir net görüntü olmadığı gibi bir bilgi de yok. Anlaşılan bu filmin de yegane sürprizi Vision. Elimizde sadece Paul’u bu yorumu var: ‘’Gücü her şeye yetecek kadar büyük ama bir o kadar da naif bir yaratık. Böylesine karmaşık bir doğası olması aslında onu tehlikeli yapıyor. Etik anlayışı ve seçimleri gerçekten çok karmaşık ve ilginç.’’ Bir de Spader kendi karakteri olan Ultron’u toy olarak görüyor. Peh!

-Tony Stark / Iron Man- •  RDJ’nin şimdiye dek Spader ile belirli bir casting geçmişi varmış. Bunlar sırasıyla; Tuff Turf (1985) ve Less Than Zero (1987). Bu da etti üç.
 • Gereksiz bilgi: RDJ ve Aaron Taylor… İki aktörün de Charlie Chaplin’i beyazperdede canlandırmışlığı var. Aradaki fark, RDJ tüm hayatını oynarken Aaron yalnızca genç halini oynadı. İzlemeyen varsa ’92 yapımı Chaplin’i izlesin. Özellikle biyografik filmleri seveler bayılacaktır.
 • Bu film, sözde RDJ’nin son filmi olacaktı. Ancak yukarıdaki planlar sonrası bazı değişiklikler oldu tabi. Sonrasında aktör önce Infinity War’lar, sonra da Civil War için anlaşma yaptı.
 • Ayrıca bu film, Tony’nin Pepper olmadan ekrana çıktığı ilk film olacak. (Hulk’da Cameo’yu saymayın, o sayılmaz. Ck!) Ama Pepper Tony’nin tuzu, ‘’biberi’’ idi, olmaz ki… (Çaktınız?)
 • Şimdiye dek RDJ’nin Tony Stark olarak 4 kez boğazlanmışlığı var.  Sayalım:
-Iron Man 1: Obadiah Stane
-Iron Man 2: Whiplash
-Avengers: Loki
-Iron Man 3: Aldrich Killian

Bu filmde de Thor’un boğazlaması ile 5 oluyor. ‘’Anlamadığın şeylerle oynadın!’’ Haydi, 10’a ne kaldı şurada! Daha Ultron, Captain, Thanos, Captain Marvel, Hulk var! Ki galiba fragmanda Hulk, Hulkbuster zırhını boğazından kavrayıp yere çalıyordu.
 • Hulkbuster zırhının üç adet önde, dört arkada olmak üzere toplam yedi arc reaktörü var. Bir göğüste, birer dizlerde, arka dörtlü de sırtta. İçerideki zırhın göğsündekini saymazsak; bir Hulkbuster’ı çalıştırmaya 7 ark reaktörü gidiyor. Abartmışlar sanki biraz…
 • Şimdi de sizlere RDJ’den Tony Stark’ın karakter gelişim raporunu sunuyoruz: ‘’Silah tasarımcısı bir kapitalistten bahsediyoruz. Bir gün, başına gelen en büyük dramatik olaydan sonra karakteri tam tersine dönüyor. Önce bölgesel, sonra dünya barışını sağlıyor. Yetmiyor dünyayı uzaylılardan kurtarıyor, yetmiyor kendinden kurtarıyor. Zengin ve şımarık bir adamken sürekli dünyayı kurtaran ve her seferinde bu kapasitesini geliştiren bir adama dönüşüyor. Ama hala sıradan bir insan olduğunun ve kendisini diğerlerinden farklı kılan tek şeyin zekası olduğunun farkında. Aslında ekip içerisindeki en zayıf karakterlerden biri. IronMan 3’de bunun travmalarını görmüştük. İşte dünyayı koruması için bir sistem yaratmasının sebebi de tam olarak bu. Artık dinlenmek.’’ Ama Ultron’un ortaya çıkışına ve daha fazla savaşa sebep olan da bu. Hatta Steve ile aralarının açılmasının sebebi de tam olarak bu sözler olacaktır. Bakınız:
Tony: Böylesine savunmasız bir dünyada, hepimizden daha güçlü bir şeye ihtiyacımız var. Bizi koruyacak, kollayacak.Dünyanın etrafını saracak bir zırh yaratmak istedim. Amaç da bu değil miydi zaten? Artık savaşmamıza gerek kalmayana dek savaşıp barışı sağlamak. Görevimiz bu değil mi?

Steve: Ne zaman birileri savaş çıkmasını engellemek için barışı korumaya çalıştığını iddia etse daha fazla insan ölüyor. Bu her seferinde aynı! İnsanların bizim yaptığımız hataların bedelini ödemesinden bıktım, usandım artık. 

(Aha vallaha da Civil War!)

Alın size Fury’den cevap: ‘’Bunu kim kazanırsa kazansın, savaş daima devam edecek.’’
 • Yine Tony’den alıntı: ‘’Yolun sonu. Hepimiz için bizzat açtığım yolun sonu geldi.’’ Ve Natasha’dan cevap: ‘’Her şeyin bir sonu vardır.’’ Hatırlarsınız, IronMan2’nin sonunda Avengers Initiative programının başlaması için Fury ilk olarak Tony ile görüşmüştü. Yani ben başladım, ben bitiririm metaforu. Şükela!

-Maria Hill-

 • Robin’e göre… Haaa, pardon ya… Cobie Smulders’a göre Maria Hill hala Winter Soldier’da yaşanan olayların etkisinden kurtulamamış. Hala kim iyi, kim kötü net olarak ayırt edemiyor ve film boyunca da bunun etkisini gösteriyor olacakmış. Doğru düzgün uyuyamayan, sürekli çalışan ama buna rağmen S.H.I.E.L.D.’deki kadar güçlü olamayan bir kadın profili izleyecekmişiz. Eh, biz de Hill’den daha farklısını, daha azını beklemiyorduk zaten. Ve görünen o ki Maria Hill, Civil War’a giden yolda tarafını seçmeye şimdiden başlayacak. Oh oh, şükela!

-Rhodey Rhodes / War Machine- • Çizgiroman evreninde War Machine’in şimdiye dek Avengers, West Coast Avengers ve Secret Avengers’da bulunmuşluğu var. O dönemde West Coast’ın lideri Hawkeye, Secret’ın lideri Rogers’dı. Bu filmde ise üçü tek, ana ekipte.

-Natasha Romanoff / Black Widow- • Bildiğiniz (ya da bilmediğiniz) gibi, çekim sürecinde bir dönem Scarlet Johansson ablamız hamileydi. Bu durumun toparlanması için üç ayrı dublör kullanılmış. İşin ilginç yanı, bu dublörler aktrisin kendisine o kadar çok benziyormuş ki set arkadaşları ve çalışanları kimin kim olduğunu şaşırır olmuş. Abi karnına baksaydınız?
 • Afedersiniz, benim hatam… Zira Scarlet Johansson’un sahnelerinin çekimleri herkesten önce,  hamileliğin ilk aylarında başlamış. Hamileliği tehlikeye atmamak ve çekimleri de zorlaştırmamak için tutulmuş bu dublörler. Yav, bu kadın Comic-Con’a hamileyim diye katılmamış mıydı? Çekimler ondan önce miydi, sonra mıydı? Bir zamansal yanılgı var bu işin içinde!
Amaaaan, kadının hamilelik derdi beni gerdi… Bize ne…
 • Çizgiromanlardan, Black Widow’un gençliğinde bir bale eğitimi aldığını biliyoruz. Fragmanlarda da bale sahneleri olduğunu hatırlarsınız. Scarlet Johansson’un dediğine göre karakter bu filmde geçmişinin bu parçasına çok takılıyormuş. Eh, normaldir: Agent Carter'da gördüğümüz üzere Black Widow'ların bale ile yakın bir alakası var. ‘’Şimdiye kadar hep başka insanların kuklası olduğunun farkına varacak. Dünya’nın en güçlü kadınlarından biri ama daha hiç kendi adına seçim yapmamış, yapamamış. Karar verememiş.  Ama artık geçmişinden gelen izlerle, kendi adına belirli kararlar alacak. Ha sonu iyi olur, kötü olur… Orası ayrı.’’ Şimdi bu sözlerden sonra karakterin öleceği söylentileri var. Ama Scarlet Johansson’un anlaşmasının devam ettiği unutulmasın.
 • Fragmanın uzun versiyonunda Thor’un çekicini kaldırma kapışması vardı. Fragmandan belli olmadığı üzere bunu herkesin deneyip denemediğini bilmiyoruz tabi. Ama denemediğini kesin olarak bildiğimiz bir Natasha var. İşin ilginç yanı, başka bir evrende Natasha’nın Mjolnir’i kaldırabilen bir halinin olması. 
 • Acaba film evreni bunlardan biri olabilir mi??? Nihayetinde ajan olması ya da adam öldürmüş olması bunu pek etkilemiyor. Aksine, bu durum kendisini, Thor kadar olmasa da büyük bir savaşçı yapıyor. Cap’in kalkanı gibi Thor’un çekicini de toplamasın?
 • Çekici kaldırmayı denesene dediklerinde Natasha’dan yanıt: ‘’Bu, cevabını merak ettiğim bir soru değil.’’
 • Steve’in Mjolnir’i kıpırdattığını görüyoruz. Bu filmde olmasa da o çekici kaldırması muhtemel. Ne de olsa kendisi dürüstlük timsali bir adam.

-Clint Barton / Hawkeye-v  Hawkeye’ın yeni kostüm tasarımı için birden fazla materyal baz alınmış: Ultimate evreni, ana evren ve yine ana evrendeki Ronin kimliği.

Umarım bu sefer şu adamı doğru düzgün kullanırlar da etkin ve eğlenceli bir Clint izleriz. Gerçi fragmanda öyle görünüyor: ''Hee, kim işte gerçekten layıksa senin gücünü falan alacakmış... Amaaan, bunların hepsi numara.''

-Bruce Banner / Hulk-


 • Emektar Hulk Lou Ferrigno bu filmde de Hulk’ın sesi olmaya devam ediyor. (Hulk’ın sesi… çaktınız?) 

 • Mark Ruffalo’ya göre Hulk’ın bu seferki ruh hali, Peter David’in çizgiromanlarından esinlenilmiş. ‘’Bu filmde çok harika bir durum söz konusu. Banner’ın Hulk’dan korkduğu kadar, Hulk da Bruce Banner’dan korkuyor. Aslında ikisi de aynı kişi ve bunun farkına varıp birbirleriyle anlaşmaları gerekiyor. Film boyunca bu bağın oluştuğunu net bir şekilde görebileceksiniz.’’
Acaba bu ne demek? Daha akıllı bir Hulk mı göreceğiz?
 • İkinci fragmanda gördüğünüz üzere, Hulkbuster ve Hulk’ın savaş sahnelerinde Hulk’ın gözlerinin kızardığı bir kare vardı. Bu konuda iki farklı teori var: Hulk ya Ultron tarafından, ya da Scarlet Witch tarafından kontrol ediliyor. Ben de size başka bir yerde okuduğum daha ilginç teorilerden bahsedeyim:
-Filmde ikinci bir Hulk görmemiz muhtemel. Bu gri Hulk olabilir, ki Peter David'in adının anılması bu çılgın teoriye göz kırpıyor. 


-Ya da Bruce Banner ve Hulk’ın ayrıldığı ve Hulk’ın tamamen akılsız bir ogre olduğu bir hikaye de görebiliriz. Ki bu da muhtemel.

 •  Gereksiz bilgi: Mark Ruffalo (Bruce Banner) ve Scarlet Johansson’ın (Natasha Romanoff) doğum tarihleri aynı.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 • Chris Hemswort ve Cobbie Smulders, çekimler başlamadan önceki bir röportajlarında Ultron’un kim olduğu hakkında daha önce hiçbir fikirleri olmadığını dürüstçe belirtmişler. Eh, birçoklarının yoktu…
 • Bu film, Andy Serkis’in ikinci çizgiroman uyarlaması olacak. İlki de TenTen idi. Bknz: Captain Haddock!


-Film Dışı Adamlar-

 • Salt Lake Comic-Con’da iken Stan Lee dayımız, bunun şimdiye kadarki Marvel filmlerindeki en sevdiği Cameo’su olduğunu belirtmişti. Daha görmediğimiz için bir fikir beyan edemiyorum elbet, ama benimki ilk IronMan filmindeki Hugh Hefner profiliydi. Sizinki?

 • İlla ki duymuşsunuzdur… Hugh Jackman bu filmde (o da olmadı gelecekte bir filmde…) Wolverine olarak gözükmek istediğini, hatta RDJ ile bir IronMan VS Wolverine sahnesi yapmak istediğini söylemişti. (HAH! Zaten bir sen eksiktin!) Elbette iki ayrı film stüdyosu mevzu bahis olduğundan kendisini pek sallayan olmadı. Bu istek görüşülmedi bile.

 •  Carol Danvers’ın bu filmde evrene dahil olması için Emily Blunt ve Ruth Wilson ile görüşülmüş. Sonra 2018’de karaktere kendi filmi duyurulunca plan askıya alınmış. Ama hala ikisi ile görüşülüyor mu,bilmiyoruz.


 • Abomination’un bu filmde tekrar görünmesi düşünülmüş. Hatta aktör Tim Roth ile görüşmeler bile yapılmış, yeri hazırlanmış. Küçük bir kavga sahnesi olacakmış. Ama çok fazla kargaşa olacağı düşünüldüğünden senaryodan atılmış bu kısım. Hiç olmasaydı çekseydiniz de DVD ekstrası falan olsaydı yaaa…


Öte-Beri • Zamanında efendimiz, kıymetlimiz George Lucas tarafından kurulan ve portföyünde sayısız film bulunduran özel efekt şirketi ‘’Industrial Light & Magic’’ sırf bu filmde kullanmak için yeni bir Motion Capture (Hareket yakalama demeyelim buna, 3 boyutlu modelleme falan diyelim. Konunun uzmanı varsa Türkçesini belirtsin.) teknolojisi geliştirmiş. Özellikle Ultron ve Hulk’da kullanılan bu teknoloji, aktörlerin aynı anda birden fazla jest ve mimiğini algılayarak tüm bunları birleştirip daha gerçekçi bir izlenim veren bir sistemmiş.  Bu teknolojiye de Muse adını vermişler. Şairane! Projenin başına da kimi atamışlar, biliyor musunuz? Yahu kim olacak, Andy Serkis!
 • Bu film, şimdiye kadar en vfx kullanılmış Marvel filmi ünvanını 3000vfx ile, 2700’lük Guardians Of The Galaxy’den alıyor. Yakında animasyon izleyeceğiz…

 • İnce ayrıntı: Şimdiye kadar Marvel Sinema Evreni’nde altı büyük gem’den yalnızca dördünü gördük. Bunlar:
Tesseract (Uzay Taşı) –Captain America The First Avengers / The Avengers-
Loki’nin Asası (Akıl Taşı) –The Avengers-
The Aether (Gerçeklik Taşı) –Thor The Dark World-
The Orb (Güç Taşı) –Guardians Of The Galaxy-Bu nedenle bu filmde de bir taş görmemiz muhtemel. Yine de bende, bu filmin Infinity’e hazırlıktansa daha kendi çapında bir film olacağına dair bir his var. Zira taşları hazırlamak için önümüzde yeterince film var. Age Of Ultron ya da Civil War’un bunlarla uğraşacağını sanmıyorum. Bir Guardians Of The Galaxy 2 ve Captain Marvel şu an için daha müsait.

 •  Ve büyük olay: Bu filmde birinin nihayet öldürüleceğine artık kesin gözü ile bakılıyor! İlk Iron Man filminden beri her karakteri ‘’Aaaa bakın tam ölecekti de kurtuldu… Aslında öldü gibi göründü ama ölmedi…’’ halleri yaratılıyor. Bknz:
IronMan: Obadiah düştükten sonra çatıda Tony’nin ark reaktörünün yanıp sönmesi. (Ölmedi)
Thor: Loki’nin  uzay boşluğuna düşmesi. (Ölmedi)
First Avenger: Buzullara gömülen Steve Rogers. (Ölmedi)
First Avengers: Trenden düşen Bucky Barnes. (Ölmedi)
Avengers: Phill Coulson (Ölmediği gibi kendi dizisine sahip oldu.)
Avengers: Uzay boşluğundan kendini kaybederek düşen Tony. (Ölmedi)
Iron Man 3: Pepper’ın alevler içine düşmesi. (Ölmedi)
Winter Soldier: Nick Fury suikasti. (Ölmedi)
Guardians Of The Galaxy: Groot’un küllerinden dönmesi.

Kevin Feige demiş ki ’Bu filmde artık nihayet bir ölüm göreceksiniz!’’ Felaket tellalı mısın be adam! Şimdi, neredeyse her oyuncunun sonraki filmler için anlaşmaları olduğunun farkındayız. Kim hariç? İkizler! Hmmm… Buraya yazıyorum, filmden sonra buluşalım: ÖLECEK OLAN QUICKSILVER! Sizce?

 • Filmde farklı alanlar kullanılarak daha fazla hareket katılmak istenmiş. Bu nedenle Whedon’ın tercihi olarak Güney Afrika, İngiltere, İtalya ve Kore’de çekimler yapılmış.

 • Kore çekimleri Gangam adlı bölgede yapıldı. Hatırlayacağınız üzere birkaç yıl önce Gangnam Style adlı parça ve edansı çok popülerdi. Set ekibi ve oyuncuların hep birlikte Gangnam dansı yaptığı bir video varmış. Allahını seven bulsun onu!

 • Film müzikleri deneyimli geek kompozitörü Danny Elfman imiş a dostlar. Kendisinin daha önce Tim Burton’un Batman filmlerini, Sam Raimi’nin Spider-Man’lerini ve hatta ilk Hulk’ı melodilendirmişliği var.

 • Ve son olarak, bu, 2 saat 40 dakika ile gelmiş geçmiş en uzun Marvel filmi olacak!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Şimdiii... Olur ya, bu kalan bir ayda, filme gitmeden önce siz de bizim gibi büyük Marvel maratonu yapmak isteyebilirsiniz. O zaman sizi kronolojik listeye davet ediyoruz. Cesareti olan denesin!

Film / Kısa Film / Dizi / ÇizgiRoman

Captain America: First Vengeance
Captain America: The First Avenger
Agent Carter #1-8
Marvel One-Shot: Agent Carter
Ant-Man Prelude
Hulk
Iron Man
The Incredible Hulk
Iron Man 2: Public Identity
Iron Man 2: Agents Of Shield
Iron Man 2
A Funny Thing Happened On The Way To Thor’s Hammer
Thor
The Consultant
Avengers Prelude: Black Widow Strikes
Avengers Prelude: Fury’s Big Week
Avengers                                    
Item 47
Iron Man 3 Prelude
Iron Man 3
All Heil The King
Agents Of Shield Sezon 1 #1-7
Thor: The Dark World Prelude
Thor: The Dark World
Agents Of Shield Sezon 1 #8-16
Captain America: The Winter Soldier Infinite Comic
Captain America: The Winter Soldier
Agents Of Shield Sezon 1 #17-22
Guardians Of The Galaxy Prequel Infinite Comic
Guardians Of The Galaxy Prelude
Guardians Of The Galaxy
Agents Of Shield: Sezon 2
Avengers: Age Of Ultron Prelude – This Sceptre’s Isle

*The Hulk evrene dahil diyebilirsiniz. Kabul eyvallah,  ancak ben bir Origin hikayesi olarak onu kabul etmeyi seviyorum. En azından elimizde bir köken oluyor.

Ha; ''Yok ben daha deliyim. Tam bir kronoloji istiyorum'' derseniz (Örneğin, Thor: TDW filminin başında, Bor'un Elfler ile savaş sahnesi bütün filmlerden önceydi. O bölümü tüm MCU'nun başında izleyip sonra devam etmek gibi...) o zaman sizlere çok delice bir şey öneriyoruz. Buyrun sizi şöyle alalım:Filmleri hakkında istatiksel bilgileri, Glint'in hazırlamış olduğu şu MCU Index adlı dosyadan görebilirsiniz: MCU INDEX

Excel dosyası olduğu için sisteminizde Office yazılımının bulunması gerekiyor. Sayfalar arası geçiş yapmak için sol alt kısımdaki şu sekmeleri kullanacaksınız: 
Ne günlerdi be... Marvel çok verimli bir başlangıç yaptı ve hızını da gitgide arttırdı.

Şunların güzelliğine bir baksanıza:Kapanışı yapmadan önce; sizlere, duvarkağıdı yahut poster olarak kullanabileceğiniz, en baştan (AoU'da dahil olmak üzere) en sona kadar çıkmış olan resmi ve gayri resmi poster ve afişleri sunuyorum. Özellikle AoU yüksek çözünürlüklü afişler HD cihazlarda harika görünüyor. Şahsen favorim şunun tam hali:Eh, şunun şurasında bir şey kalmadı pek. O zamana dek sizlere, son TV Spot'u da sunup kaçıyorum!


Kalın sağlıcakla...

Kaynak: Bleeding Cool, Collider, Hitfix, IMDB, Geekyapar, Comicvine, Comicbookresources, Marvel Wiki, Wikipedia