BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Avengers / New Avengers: BİZ BURAYA NASIL GELDİK?


Seriler ilerledi, olaylar gelişti, Marvel 8 ay birden öne atladı… Kafalar karıştı, sorular doğdu, boşluklar oluştu… Pekala, öyleyse soru şu: Biz buraya nasıl geldik?!

New Avengers ve Avengers serileri, diğer tüm Avengers markası altındaki serilere nazaran her zaman birbirlerini sağlam bir şekilde sırtlamıştır. Çoğu zaman hikaye bütünlüğünün tamamlanabilmesi için iki seri birlikte yürütülür. Eh, dolayısı ile tam kavrama için okuyucunun iki seriyi de birlikte okuması gerekir. Gelgelelim, daha aylarca (belki yıllarca) çıkmayacak olmasına rağmen Avengers serisinin teliflendiğine dair bilgilendirme mesajı geldiği için yayınını durdurmak zorunda kaldık. Bu da kafaların karışmasına sebep oldu ve bu yüzden de kafaları temizlemek için bir yazı farz oldu. Hazırsanız buyurun sizi şöyle alalım:


Avengers serisinde olayları tam bizim de yayınlamış olduğumuz Infinity sonrasından ele alalım. Zira kapaktan da anlaşıldığı gibi Marvel burada bir tazeleme yaptı denebilir: #1


Avengers #24: Bu sayıda gelecekten gelen ve daha sonra Stark’ın torunu olduğunu öğrendiğimiz bir IronMan, kahramanlarımıza yaklaşmakta olan bir felaket konusunda bilgi verir. Önceden hazırlıklarını yapan kahramanlarımız felaketi önler. Ancak yapılan bu hazırlıkları Tony kendi çıkarları için yeniden kullanacaktır. Gelecekten gelen IronMan kendi zamanına dönmeden önce Tony’e ufak bir yardımda daha bulunur. 


*Tam bu arada şunu belirtmemde fayda var: Original Sin serisinin sonlarında Nick Fury bütün Marvel evreni ile çarpışırken her kahramanı alt etmek için onların en gizli sırlarını kullanır. Bu çatışmadan Thor da payını alır. Fury, Thor’un kulağına bir şeyler fısıldadığı anda Mjolnir yere düşer ve Thor onu kaldıramaz. Odin oğlu artık yeterince layık değildir.Avengers #25-27: A.I.M. bilim adamları bir deney esnasında, tamamen bir kaza sonucu paralel evrenden bir Avengers takımı getirir. Paralel evrenlerin çöküşü esnasında parçalanmakta olan kendi dünyalarından bizim dünyamıza kaçan bu takım görünüş olarak her ne kadar 70’lerdeki Avengers takımını andırsa da aslında bizim bildiğimiz kahramanlardan çok farklıdırlar. 


Kendi dünyalarında kendilerini kral ilan etmiş bu ekip adeta bizim kahramanlarımızın kötü bir yansıması gibidir. Albay Steve Rogers, Stark ailesini katlederek mirasa ve zırha el koymuş uşak Jarvis, Asgard’dan tamamen sürüldükten sonra kendisini Midgard’ın baş tanrısı ilan eden Thorr, sözde arkadaşları tarafından beynine bir çip yerleştirilerek uzaktan kumanda edilen Hulk, Wasp ve Ant-Man’den oluşan bu ekip kendilerini bu dünyanın yeni kralları ilan etmeye kalkar. A.I.M. timi hatalarını düzeltmek için adapdiot’ler ile birlikte bu ekibe saldırırken kötü Ant-Man ölür. Ortada bir ceset ve sağa sola saldıran bir Avengers görüntüsü ile karşılaşan S.H.I.E.L.D. bizim kahramanlarımızı sorguya alır. Tony’nin zırh sinyal takibi sayesinde kötü ekibe erişen kahramanlarımız onları alt eder. Bu esnada Thorr’un düşürdüğü çekice Thor el koyar. A.I.M. kötü yansımaları dünyamızdan kovar.

Avengers #28: Yukarıda bahsettiğim olaylara geri dönelim. Adapdoit’ler kötü ekibe saldırdığı esnada bir kaza olur ve Hulk’ın kumandası kırılır. Kontrol sistemi olmayınca eski haline geri dönen Banner hemen olay yerini terk ederek kendi yansımasını bulur. Bizim Bruce kötü olanı (daha doğrusu sözde arkadaşları tarafından kullanılanı) kendi yerine bırakarak olay mahaline döner. Kahramanlarımız kötü yansımalarını yendiğinde bizim Bruce da onlardanmış gibi yaparak kötülerle birlikte tutuklanır. Amacı A.I.M.’in neyin peşinde olduğunu öğrenmektir. Neden bu Avengers buradadır? Nasıl bir deney sonucu buraya gelmişlerdir? A.I.M. adasına geri dönülür, kötü olanlar sürgün edilmek üzereyken Bruce gerçeği öğrenir. Evrende çoklu bir çöküş söz konusudur. İstediği bilgileri elde eden bizim Bruce, Hulk’a dönüşerek olay mahalinden kaçar ve doğru Tony’e gelir. Çoklu evren çöküşünden haberdar olduğunu anlatan Bruce daha fazlasını da bilmektedir: Illuminati’nin New Avengers adı altında yeniden kurulması. Kas ve beyin gücünden faydalanmak isteyen Tony onu da ekibe dahil eder.

Ve evet, böylece bizim dünyamızda iki farklı Bruce Banner bulunmaktadır!

Avengers #29-34: Original Sin esnasında Illuminati’den nasıl çıkarıldığını hatırlayan Steve, Tony’den hesap sormaya gider. Bu esnada yaşanan kaza ardışık bir zaman yolculuğu başlatır. Steve geri döndüğünde kararını vermiştir: Onlar katildir. Onlar canidir. Illuminati üyeleri eski dost, yeni düşmandır.*İşte tam bu noktada, iki seri de 8 ay atlıyor. Arada neler yaşandığını şimdilik kesik kesik biliyoruz. Her şey çok açık değil yani. İşin ilginç ve saçma yanı ise, 8 ay ileri atan tek seriler bunlar. Diğer serilere baktığımızda, seyirleri normal olarak devam ediyor. Anlaşılan Hickman Marvel içerisinde bağımsızlığını ilan etmiş...Şu an elimizde çok farklı bir Avengers tanımı var. Birbirinden bağımsız olarak S.H.I.E.L.D. Avengers ve New Avengers olmak üzere iki farklı tim bulunuyor. Bunların altında da kendilerine hizmet eden ayrı Avengers timleri var. Ayrıca bir de ayrı bir noktada Illuminati… Şöyle başlayalım:S.H.I.E.L.D. Avengers: Shield’ın başına geçmiş olan ihtiyar Steve Rogers.  Yanında Hawkeye, Maria Hill, Rhodey Rhodes, Captain Marvel ve Captain America gibi klasik askeri isimler var. Şaşırtıcı olan ise Susan Storm.New Avengers: Sunspot önderliğinde birleşen bir tim. Kendisi ayrıca bu kayıp 8 ay içerisinde A.I.M.’i de satın alarak kendi keyfine çalıştırmaktadır. Yanında Smasher ile evlenip çocuk yapan kardeşi Cannonball, Manifold, Black Widow, Spider-Woman, Validator, A.I.M. ürünü olan POD ve kendisini çoğaltarak tek kişilik ordu oluşturma gücünü yeni kazanmış bir Shang-Chi bulunmaktadır.Illuminati: Burada her ne kadar baş yok gibi görünse de baş elbette ki dünyanın en zeki adamı Reed Richards’tır. Yanında Beast, ehlileşmiş olan Hulk (yine Original Sin), Black Bolt, Black Panther, ne zaman dahil olduğunu bilmediğimiz Captain Britain, yine aynı şekilde Amadeus Cho vardır. Strange ve Stark ise başka yerlerdedir.Multiversal Avengers: Bu ekibimiz de New Avengers timinin alt ekibi olarak düşünülebilir. Sunspot tarafından bu çoklu parçalanmaya kimin ya da neyin sebep olduğunu bulmaları için evrenin karanlık noktalarına yollanmışlardır. Ekip Thor, Hyperion, Starbrand, Nightmask, Abyss, Ex Nihilo (ve akrabaları) gibi gayet galaktik kahramanlardan oluşur.


Secret Avengers: Steve Rogers komutasında bir Shield alt timi olan bu ekip Captain America’nın liderliğinde Luke Cage, White Tiger, Spider-Man, Power Man, She-Hulk, Blue Marvel ve Spectrum’dan oluşmaktadır.

Avengers serisinde 35 ve 36. sayılarda Multiversal Avengers’ın hangi amaçla gönderildiğini uzun uzun görüyoruz.


Avengers 37 ise büyük bir adım. Sayı Illuminati’nin Steve Rogers’ı zekasının asla yetmeyeceği için kendilerini nasıl yakalayamayacağını anlatan uzun bir anlatı ile başlasa da sonu şaşırtarak bitiyor. Shield içerisinde güven kazanarak yerini sağlamlaştıran Susan’ın son anda, aslında hala kocası ile görüştüğünü ve her zaman onun yanında olduğunu öğreniyoruz. Yani Susan Storm, Illuminati’nin Shield içerisindeki köstebeği.

38. sayıda Shang-Chi’nin kendisini çoğaltma yeteneğini aslında Ex Nihilo’nun en başlarda dünyaya attığı gen bombalarından biri sayesinde kazandığını öğreniyoruz. 
New Avengers 27’de Thor'un bir çekiç kullanarak dönüşüm geçirdiğini gördünüz. Artık bu çekicin nereden geldiğini anlamışsınızdır sanırım. 

Peki diğer Bruce Banner? Ya Susan? İçerideki adam (ya da kadın) ne zaman harekete geçecek? Shang-Chi’nin yeni güçlerini kullanma fırsatı olacak mı? Peki ya daha ortaya çıkmamış olan Secret Avengers? En önemlisi… Namor nerede..? 


Hepsi yakında ortaya çıkacak. Hepsinin sırası geliyor. Bu nedenle buradan bir duyuru yapayım:


Avengers'ın 27. sayısı Susan'ın Reed'e verdiği şu notla bitiyor:
Bundan sonrasında olaylar iki seriden sıralı olarak yürüyor. Yani:


Kazanamazsın Bölüm 1: Avengers #39
Kazanamazsın Bölüm 2: New Avengers #28

Bu nedenle Avengers 39'u da bir ara sayı olarak yayınlayacağız. Hikayenin anlaşılması için bu şart.


Olaylar haddinden fazla düğümlendi, ki daha da düğümlenecek. Ancak çözüm yakın. Çünkü...


-TF-