BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

GECE ŞOKU: J.H. WILLIAMS VE HADEN BLACKMAN BATWOMAN'I BIRAKIYOR!


Bu sefer Savage Hawkman'de olduğu gibi ekonomik sebeplerden ya da New 52'nun okuyucu çekme amacıyla yapılmasından dolayı anlayışla karşılayacağınız değil, "bakalım DC bugün ne salaklık yaptı" sorusuyla anlamlandırabileceğiniz bir haber vereceğiz. New 52 döneminin belki de en iyi dergilerinden biri olan Batwoman, kendisini bugüne getiren yazar/çizer ekibinin seriden ayrılmasıyla karşılaştı.


J.H. Williams III ve W. Haden Blackman ortak yaptıkları açıklamada, DC'nin editör baskısının inanılmaz boyutlara ulaştığını duyurdular. Killer Croc'un orijin hikayesini anlatmak istemelerine rağmen, şirketin engel olması, yazdıkları son hikayenin sonunu değiştirmek zorunda bırakılmaları yeterince baskı oluşturmuşken, şirket Kate ve partneri Maggie'nin eşcinsel evliliklerini göstermek istemeyince yeterince dolan bardak taştı ve dergiyi bugüne kadar başarıyla taşıyan ikili bıraktı.Blackman ve Williams duyuruyu şu şekilde yaptılar:

"Değerli Batwoman okurları,
DC bize, ikimizin de hayal ettiğimiz proje olan Batwoman'ı yazmamızı önerdiğinde ikimiz de "İşlerin dönüp dolaşıp tekrar aynı duruma döneceği statüko yazmak yok" şeklinde yazılmamış bir kural koyduk. Çünkü serilerin ve karakterlerin sürekli ilerlemesi, gelişmesi, evrimleşmesi gerektiğine inanıyorduk. Bu düşünceyle Batwoman'ı her hikaye diziliminde ilerleten, onu geliştiren şeyler yazmaya karar verdik ve daha tek bir sayı yazmadan önündaki 5 hikaye dizisini kurgulaşmıştık bile. Ama her yeni fikrimizi eklemeye çalıştığımızda engel olunduk, yine de genel itibariyle fikrimizi ilerletebiliyorduk.

Ne yazık ki geçtiğimiz aylarda, bizim karaktere en iyi uyacağını düşündüğümüz hikayeleri değiştirmemizi istemeye başladı. Killer Croc'un orijin hikayesini anlatamadık, şu an yazdığımız hikayenin sonunu tamamen değiştirmemizi istediler ki orijinal sonda, Batwoman kahramanlığı konusunda yepyeni bir yola girecekti. Ve en üzücüsü de bize Kate ve Maggie'nin evliliklerini göstermemizi, anlatmamızı yasakladıklar. Üstüne üstlük tüm bu editöryal değişikler son dakikada geldi hep. Bir yıllık yaptığımız planlarımız sanki çöp değerindeymiş gibi.

Tabi, karakteri her ne kadar çok sevsek de Batwoman sonuçta DC'ye ait olacak hep. Ama hep bu son dakika müdahaleleri bizi gerçekten yordu ve kızdırdı-- çünkü anlatabileceğimiz en iyi hikayeleri anlatamadık. Sonunda da 26. sayı itibariyle dergiden ayrılma kararı aldık.

Ayrılırken ikimizin de kalbimizin kırıldı doğrusu ama okuyucunun yeni ve daima ileri dönük şeyleri hak ettiğini düşünmüştük ve yapılan son dakika müdahaleleriyle kendimizi anlatmamıza bile fırsat verilmeyince artık kenara çekildik. 26. sayıyla artık hikayemizi kapatan tatmin edici bir son yapıp bırakacağız.

Şimdilik Hoşçakalın, J.H. & Haden."DC'nin bu editör baskısı, son dönemde oldukça arttı. Bu ay DC'nin kötü karakterlerini tanıtmak için kullanacağı dergilerin arasında Batwoman: Villains Month sayısı yok. Aslına bakarsanız, J.H. Williams ve Haden Blackman Haziran ayında böyle bir sayı yapacaklarını, ve 2 yıldır planladıkları bir şey olduğunu duyurmuşlardı. Ama Temmuzda ne yazık ki editörlerin kendilerine engel olduğunu ve Villains Month için herhangi bir Batwoman sayısı olmayacağını üzülerek söylediler. 

Editör baskısı yüzünden daha önce ayrılan yazar Paul Jenkins "Şirketi tuvalete çevirdiler" diye sert bir açıklama yapmıştı. 

Marvel, Astonishing X-Men'de Northstar'ın eşcinsel evliliğini yaparak oldukça büyük bir ilgi toplamıştı ve DC de aynı dönemde Green Lantern Alan Scott'ın eşcinsel olacağını ve Batwoman Kate Kane'in lezbiyenliğinin de arkasında olduklarını duyurmuştu. Görünen o ki DC sadece Marvel'ı kıskanmış. Bu ayki Teen Titans dergisinde de ekibin eşcinsel üyesi Bunker'ın dergiden çıkarıldığını da düşünürsek, birileri gerçekten homofobik.

Tebrikler DC. Buyurun, siz de DC'nin salaklık kaydını tutmak isterseniz şuraya bakabilirsiniz:

http://hasdcdonesomethingstupidtoday.com/


-Enygma-