BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

T.Ç.Ç.T. - Soru/Cevap


Tüm T.Ç.Ç.T. severlerin çeşitli platformlardan, chatbox'dan, hem kişisel hem de ekip maillerinden gelen sorularını buraya derleyip tek bir başlık yapalım dedim. Böylece her defasında aynı maili atmak zorunda kalmayız diye umut ediyorum.

İsim yazıp da ''Beni küçük düşürdün!'' muhabbetini engellemek adına sadece ''Okuyucu'' yazdım. Yani buradaki soruların hepsi gerçek şahıslara aittir.

İşte T.Ç.Ç.T.'ye sorulanlar:

Okuyucu: Infinity için de bütün yan serileri çevirecek misiz?

T.Ç.Ç.T.: ''Ailenin Ölümü'' ve ''Ultron Çağı'' serilerinde bütün yan serileri çevirmiştik, fakat ''Infinity'' de durum biraz farklı. 3. dönem ''T.Ç.Ç.T. Gururla Sunar''da sadece Hickman'ın 3 efsanesini yapmaya karar verdik. Infinity'nin yan serileri Hickman'ın yazdığı hikayenin dışında kalıyor ve sadece yan seri görevi görüyor. Hickman'ın yazmadığı bir hikayeyi de Hickman destanı içine alamayacağımıza göre sadece Hickman hikayeleri yapacağız.Okuyucu: Infinity'de hangi sayılar çevrilecek.

T.Ç.Ç.T.: Infinity hikayesi tek sayılık Infinity ücretsiz çizgiromanından başlıyormuş gibi görünse de aslında hikaye ''Avengers #1'' ve ''New Avengers #1''den başlıyor. Biz de hikayeye buradan başlıyoruz. Bu da yaklaşık olarak 36 sayı ediyor. Okuyucu: ''Mesih Kompleksi'' serisini okumak istiyorum, bana yollayabilir misiniz? 

T.Ç.Ç.T.: Aslında bu soru sadece Mesih Kompleksi için gelmedi, kalkan serilerimizin tamamı için geldi. En çok da ''Superman - Dünya Bir'' (Yeni Dünya) için. Maalesef yayınlanacağı duyurulan hiçbir seriyi blogumuzda tutmuyoruz ve aynı şekilde kimseye de vermiyoruz.Okuyucu: Mesih Kompleksi yayınlandıktan sonra 1 yıl kuralına uyup sayılarınızı yayınlayacak mısınız?

T.Ç.Ç.T.: Açıkçası 1 yıl kuralını pek anlamıyorum. Bir eser basıldıkça yayınlanır ve okuyucular alır. Bu 1 yıl sonra da olur 10 yıl sonra da. Yani buna bir zaman koyamazsınız. Ülkemizde bir seri yayınlandıysa bizim için o seri bitmiş demektir, bir daha listemizde yer almaz.

Okuyucu: Neden hiç Batman serisi yapmıyorsunuz?

T.Ç.Ç.T.: Aslında Batman ile ilgili yaptığımız seriler var ama az. Batman serilerinin ülkemizdeki durumu henüz tam belli değil. 1-2 ay daha bekleyip durumu netleşince karar vereceğiz.Okuyucu: ''Superman - Yeni Dünya''yı aldım ama çok kötü bir balonlaması var. Yayın evleri neden böyle yapıyor? Sizler çalışmalarınızı neden yayın evlerine hediye etmiyorsunuz? Onlar yayınlar bizde düzgün okuruz.

T.Ç.Ç.T.: Açıkçası hiçbir fikrim yok... Genelde yayın evleri 2-3 kişiden oluşur. Biri çevirir diğeri balonlar falan ama YKY neden böyle yaptı, ne oldu bilmiyorum. Sadece yazık etmişler diyorum. Bu yapılan sadece okuyucuyu soğutur sonrada gerekli ilgiyi göremedik deyip çizgiroman yayınlamaktan vazgeçerler. Bugüne kadar olanlardan ders alınması lazımdı ama alınmıyor gibi. Sadece grafikere verdikleri paraya yazık olmuş diyorum. En azından ciddiye alınıp genel müdür vs. kim varsa bir kere bakmalıydı, direk ilk sayfadan belli oluyor ciddiye alınmadığı.

Çalışmalarımızı onlara seve seve hediye ederiz, bize küçük bir mesaj atmaları yeter ama bazı yasal sorunlar yüzünden atmayacaklarını tahmin ediyorum.
Okuyucu: *****seriyi okumanızı tavsiye ederim.

T.Ç.Ç.T.: Okuyacağız sağ olun.

Okuyucu: ****** seriyi okudunuz mu?

T.Ç.Ç.T.: Tavsiyenize uyduk, okuduk. Sağ olun.

Okuyucu: ***** seriyi beğendiyseniz yapsanıza.

T.Ç.Ç.T.: Biz tavsiye edilenleri adı üstünde ''Tavsiye'' olduğu için okuyoruz, yani balonlamıyoruz. İstek olsa değerlendirirdik.Okuyucu: Ekibe neden lise ve aşağısını almıyorsunuz.

T.Ç.Ç.T.: Almıyoruz diye bir şart yok. Genelde sağlam biriyse alıyoruz. Ama şimdiye kadar LanterNa hariç (ki kazara nasıl böyle sağlam biri geldi halen bilemiyorum) hepsi 1-2 sayı sonra bitiremeden gittiler. Bahaneleri de ''İşlerim yoğun bu sıra...'' oldu. Biz çalışan insanlar olarak işlerin ne demek olduğunu bildiğimiz için arkadaşların da dürüstçe ''Abi dersler çoktu.'' demesi yeterliydi. Sonuçta sınavlarla boğuşan genç arkadaşları burada motive olmaya davet ediyoruz. Bizim burada o arkadaşları derslerin alı koymaya hiç hakkımız yok, ki biz böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmeyiz. O nedenle liseyi bitirip üniversiteye giriş sorununuzu hallettikten sonra kapılarımız sizlere sonuna kadar açık.

Okuyucu: Ben bu serinin 2-3 sayısını size katıldığımda balonlamış/çevirmiştim onları neden yayınlamadınız?

T.Ç.Ç.T.: Aslında deneme sürecine biz katılma demiyoruz. Bu süreçte yeni katılan çevirmenlere 3, balonculara da 2 seri veririz. O serileri bitirince de aramıza hoş geldin deriz. Her örnekte de görüldüğü gibi 2 seri bitirecek gücü olmayanlar sonrasına da kalkışamaz. Çevirmenler de 3 seriyi bitiremiyorsa 4.ye başlaycak gücü bulamaz. Burası bir ekip, kendi sevdiğin serileri yapacaksın ama sen sevmiyorsun diye de diğer arkadaşlarınkine ''Ne yaparsanız yapın...'' diyemezsin. Aynı şekilde yeni katılanlara deneme süreci bitmeden seri de seçtirmiyoruz. Çünkü başlanırsa biz sevsek de sevmesek de bitireceğiz. Sorunun cevabı olarak da; bizde seriler tamamlanmadan yayınlanmaz. Yani denemeyi bitiremeyenlerin çalışmaları çöpe gider. Bizim zamanımızı aldığı kadar kendi zamanı da çöpe gitmiş olur.Okuyucu: Siz korsansınız, bütün yayıncılara zarar veriyorsunuz.

T.Ç.Ç.T.: Bu konuya aslında cevap yazmayacaktım ama o kadar çok mesaj geliyor ki  artık cevap yazmanın sırası geldi dedim. Önce korsanın sözlük anlamına bir kere bakmak lazım. Bu tip mesajlar bize herkesin bildiği yerlerden geliyor. Herhalde bu tip ithamlar ile kendilerine yer edinmeye çalışıyorlar. Ülkemizde telifi olmayan bir eser için nasıl korsan denir bunu bile anlamazken herkesin çok değil, 4-5 yıl öncesine ortalarda daha çeviri ve balonlama ekipleri yokken yayın evleri çizgi roman yayınlamayı yavaş yavaş bırakıp tek tük bilindik kahramanlar yayınlamaya başladığı zamanlara bakması yeter. Okur yayın evlerinden hep aynı şeyleri görmekten güvenini kaybetti, yayıncıda bilinmedik serileri yayınlama riskine giremediğinden ilgi yok dedi ve yayınlamayı azalttı. Bu dönemde çeviri ve balonlama ekipleri ortaya çıktı. Hem okuyucu kitlesi arttı hem de yayıncılar riskli gördükleri serilere ilgi olduğunu görüp şimdi hayal bile edemediğimiz serileri bize sundular.

Bizim tek bir amacımız var; ülkemizde çizgiroman okurluğunu arttırmak. Bunu az da olsa başardığımızı düşünüyoruz. En açık göstergesi; eskiden beri var olan ve bize korsan diyen forumların olduğu dönemde değilde, bizim dönemimizde okurların artmış ve yayın evlerinden ancak rüyalarımızda gördüğümüz serileri görmeye başladığımız zaman olması. Telifi alınan hiçbir seriye el atmadığımız gibi yayınlasak bile kaldırıyoruz. Bu işten hiçbir maddi kazancımız olmadığı gibi aksine para da harcıyoruz. Peki bize korsan diyenler neler yapıyor? Satın aldıkları sayıları ya da yurt dışından getirdiklerini takas yada satış yoluna gidiyor. Peki bunun yayın evine ne gibi bir faydası var?


Sen yayıncının satabileceği çizgiromanı para karşılığı satıp hem kendin para kazanıyorsun (yani çizgiromanı bedavaya getiriyorsun) hemde yayıncının satabileceği bir sayıyı satmış oluyorsun. Yani yayıncı beş kuruş para kazanamıyor, sadece sen kazanıyorsun. Üstelik yayıncıya da zarar veriyorsun... O zaman buna korsan denmez mi? Çizgi roman takas ve satışı meslek edinen arkadaşlar; yurt dışından aldığın ürünleri vergisiz satmaya da kaçakçılık denir. Bu da devletin gözünde korsandan daha büyük suçtur.Bu tip arkadaşlar bize korsan deyip kendileri veya platformlarında al-sat yapıp yayıncılara zarar verirken, falanca seri yayınlandı haydi alkış diyeceklerine yayıncıların abuk subuk balonlamalarını düzeltmeleri için objektif yorumlar ile baskı yapsın. Okuyucu yayın evlerinden bir daha koparsa kendileri de zarar görür.
Okuyucu: Sürekli Marvel ve DC filmlerine özel etkinlik yapıyorsunuz, diğer çizgiroman filmlerine neden yapmıyorsunuz? Yakında yeni özel etkinliğiniz olacak mı?

T.Ç.Ç.T.: Zaten ayda 1-2 uyarlama çıkıyor, şimdi bütün filmlere özel etkinlik yapsak biz başka seri yayınlayamayız. Diğer bir nokta da uyarlama filmlerin çizgiromanlarının teliflerinin ülkemizde alınmış ya da alınacak olması. Bu seriler genelde cezbedici serilerdir. O nedenle 1-2 yıl sonra olsa bile yayıncılar tarafından yayınlanabilir. Bizim yayınladığımız çizgiromanlar genelde ücretsiz çizgi roman günlerinde yayınlananlar. DC ve Marvel sinematik evreninin çizgi romanları da ülkemizde henüz telifleri alınmamış olanlar. Evet, ''Thor - The Dark World'' filmi öncesi özel etkinliğimiz var. Yine aynı şekilde Thor film incelemesi vb. yazılarımız da olacak. Hatta birleşip seans kapatıp filme de gidebiliriz belli olmaz :)

Okuyucu: size **** seri için yardım edebilirim.

T.Ç.Ç.T.: Bilindiği gibi biz bir ekibiz, serilerimizi birlikte yapar birlikte okuruz ve eğleniriz. Sadece kendi sevdiklerini yapıp giden arkadaşları da aramıza almıyoruz. Yani ne kadar iyi niyetli olursa olsun dışarıdan yardım almıyoruz. (TopFury: Örneğin ben de ''Şu seriyi çevirdim, yayınlar mısınız?'' diye mail atmıştım. Baktım öyle olmuyor, ben de ekibe girip çeviri yapmaya başladım.)

Okuyucu: Biraz daha güncel frankafonlar yayınlayacak mısınız?

T.Ç.Ç.T.: Sadece güncel ya da sadece nostaljik seriler yayınlamamız söz konusu değil. Bunları güzel bir şekilde harmanlamalıyız ki hem eski frankafoncular yenilere bakabilsin hem de yeni okurlar frankafonun tadına varıp nostaljiklere bakabilsin. Birinden birini kesip atarsak amacımız olan frankafonu sevdirmeyi başaramayız.Eylül'ün son haftasında ''Spynest'' başlıyor, peşinden Aquablue gelecek. Ardından yine sürpriz frankafonlar gelecek. Bizi izlemeye devam edin. ;)

Okuyucu: 2013 takviminiz yetişecek mi?T.Ç.Ç.T.: Şimdiye kadar ''Venom - Karanlık Geçmiş'' sürekli bir kazaya kurban gitti ve 2. sayıdan öteye geçemedik. Ama bunu yakın zamanda halledeceğiz. 2013 bitmeden bütün serilerimize başlamış oluruz. Yani programımız yetişir.

Okuyucu: ''T.Ç.Ç.T. Grurula Sunar!''da seri sayısı çok fazla, bunu kaç yılda bitireceksiniz?

T.Ç.Ç.T.: Yanlışım yoksa 96 sayı var. Evet, biraz göze çok görünüyor, yalnız biz kimseye haftada ne kadar sayı yayınlayacağımızı söylemedik. Özetle, her şey yetişir dostlar. T.Ç.Ç.T. ile kalın :)Okuyucu: Android telefon kullanırken blog uygulamanız çok pratik oluyordu ama şimdi telefonumu değiştirdim. Windows Phone için de uygulama yapmayı düşünüyor musunuz?

T.Ç.Ç.T.: Android için kullandığımız blog uygulaması çok ama çok basit bir platform aracılığı ile yapıldı. Eğer her işletim sistemine özel uygulama geliştirmeye kalkarsak bu sırtımızda çok fazla mali yük oluşturur. Ne yazık ki bu yükün altına giremeyiz.

-Glint-