BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

MARVEL AR Teknolojisi


Çizgiromanlar artık sadece okunup rafa kaldırılacak ya da bizim şu anki durumumuzda hard disk'e atılacak eserler olmaktan çıkıyor. Önce Motion Comics, sonra Infinity Comics  ve daha sonra da Marvel AR teknolojileri ile karşımıza çıkan Marvel artık dijital dünyanın imkanlarını sonuna kadar kullanmaya çabalıyor. Şimdi de ilk aşamada bizi ilgilendiren kısmı ile ilgilenelim: MARVEL AR.


Öncelikle, bu AR nedir?
Augmented Reality, yani ''Arttırılmış Gerçeklik'' diyebileceğimiz teknoloji son yıllarda; özellikle de akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların günlük yaşamda yerlerini sağlama almaları ile birlikte gelişmeye başlayan bir teknolojidir. Teknik olarak konuşmak gerekirse Virtual Reality, yani ''Sanal Gerçeklik'' mantığı ile çalışan uygulama dijital ekran vasıtası ile gerçek dünya ve sanal dünyayı eş zamanlı olarak senkronluyor. Kullanım alanı her gün daha da gelişmekte olan teknoloji şu an birçok pazarda işlevsel olarak kullanılmakla kalmayıp bazı ülkelerde dersleri bile veriliyor. (Elbette Japonya ya da İsviçre gibi ülkeler bunlar.) Kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse; video oyunları, otomotiv, dekorasyon, satış/pazarlama, basın/yayın vb. birçok alana uzanıyor. 

Hepsinden tek tek bahsetmek uzun zaman alacağından ben sadece tek bir örnek veriyor ve geri kalan alanlarını merak ettiyseniz YouTube'dan aratmanızı öneriyorum.
Mantığı az çok kavradıysak eğer şimdi biz, bizi ilgilendiren kısmına gelelim; 

Çizgiroman ile ne alakası var?

Öncelikle uygulamanın kullanımından bahsetmeden önce Marvel'ın teknik olarak ne kafası yaşadığını bir sorgulayalım istiyorum. Şimdi; AR teknolojisi tamamı ile 3D tabanlı bir mantıkda kullanılmakta. Yani gerçekte var olmayan bir şeyi sanal olarak ister 1:1, ister farklı boyutlarda neredeyse gerçekmişçesine göz önüne getirmekte. Marvel da bu mantıkla yola çıkmış olmasına rağmen şu an uygulamanın işleyişi aynı şekilde devam etmiyor. Şu an daha çok QR Kod mantığına dönülmüş ve bize ''Motion Comics'' ya da DVD ekstraları tadında içerikler sunuluyor. Ancak isim olarak hala AR kullanılıyor. Arada ne fark var diyeceksek... Aslında aynı sistem,sadece birisi (AR) 3D modelleme, diğeri (QR) 2D görüntü ve/veya video sunuyor.


Oysa her şey burada ne de güzel başlamıştı...

Marvel Comics bu uygulamasına geçtiğimiz yıllarda yayınlanan ''Avengers VS X-Men'' serisinde (Round 1'de olması lazım, yanılıyorsam düzeltin.) başlamıştı. Seri yeterince aksiyon dolu ve 616 (ana evren) evrenini yeterince etkilemiyormuş gibi Marvel daha fazlasını vermek için bu uygulamayı başlattı. 

Aslında fena da olmadı. Sistemin yararı; tıpkı bir DVD diski içerisinde filmle ilgili birçok ekstra seçenek bulunuyor olması gibi burada da okuduğunuz çizgiroman ile ilgili ekstra seçeneklere ulaşıyor olabilmeniz. Yazar veya çizerlerle röportaj, çizimlerin eskiz, kara kalem ve çinili halleri, çizgiroman ile ilgili fragmanlar ya da önceki sayıya ait özetler bunlardan bazıları. Dediğimiz gibi bir tür ''EXTRA'' menüsü aslında.

Peki nasıl kullanıyoruz?

Aslında normak şartlarda bunlar basılı çizgiromanlarda kullanılıyor ama bizim elimizde onlar olmadığı için bilgisayar ekranı üzerinden kullanabiliriz. Logoyu gördüğünüz sayfayı tam olarak cihazınıza program vasıtası ile okuttuğunuz zaman ekstra içerik karşınıza çıkıyor. Dikkat! AR logosunu değil, bulunduğu sayfayı ya da kareyi okutacaksınız!


Ios (Ipad, Iphone, Ipod Touch): Link!

Android os (Sony, Samsung, HTC, Huweai): Link!


Yalnız bir sorun var. Android kullanıcıları markete girip indirmek istediklerinde ''Bu servis ülkenizde desteklenmemektedir!'' şeklinde bir uyarıyla dışlanıyor. 2.5'uncu dünya ülkesi olan ülkemizin Marvel tarafından da dışlanmasını en azından Android kullanıcıları için giderebileceğimizi umarak uygulamayı harici olarak yükleyebilmeniz için sizlere apk dosyasını sunalım:

Marvel AR.apk

-TopFury-