BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Afrika (Sargon&Comicrazy)



Hermann Huppen 17 Temmuz 1938'de Belçika - Bévercé’de doğmuştur. Bugün daha çok mahlası olan “Hermann” adı ile bilinmektedir. En ünlü eseri, bir televizyon dizisi olarak da yayınlanmış olan Jeremiah’tır.

Hermann, mobilyacılık eğitimini tamamlayıp bir süre iç tasarımla uğraştıktan sonra, asıl çıkışını 1964’de bir çizgi roman dergisi olan Spirou’da dört sayfalık bir hikaye ile çizgi roman sanatçılığı alanında yapmıştır. Bunun ardından Greg onun yeteneğini fark etmiş ve ona kendisi için çalışmasını teklif etmiştir. Böylece 1966’da Greg tarafından yazılan ve Tintin Periodaical’de yayımlanmaya başlayan Bernard Prince’i çizmeye başlamıştır. Daha sonra da 1969’da Greg ile ortaklık yaparak bir western serisi olan Comanche’ye başlamışlardır. Bu dönem, 
Blueberry gibi başarılı western çizgiromanlarının ortaya çıktığı döneme rast gelmektedir.

Hermann 1977’de, bir post-apokaliptik eser olan ve bugün de hala büyük beğeni toplayan “Jeremiah” ile kendi hikayelerini yazmaya başlamıştır. Aynı dönemde “Little Nemo in Slumberland” isimli romandan esinlendiği üç albümlük “Nick” adlı eserini yaratmıştır. 1983’de Orta Çağ’da geçen ve diğer çalışmalarına göre daha az aksiyon barındıran “Les Tours de Bois-Maury” isimli yeni serisine başlamıştır.

Bunların dışında Hermann, çoğu zaman oğlu Yves H. ile birlikte birçok grafik romana da imza atmıştır. Bunlardan biri de Jean Van Hamme tarafından yazılan ve daha sonra ‘’The Wedding Party’’ ismi ile filme alınan “Lune de Guerre’’dir.

Hermann daima kasvetli ve agresif temalı öyküleri ele alarak onları realistik bir çizgi ile yorumlamıştır. Zaten karakterlerin arzularını ya da okuyucunun beklentilerini ters yönde çıkartmak onun asıl tarzıdır.

Afrika’da ise Hermann, yüreği insanlara karşı nefretle dolu olan Avrupalı gurbetçi Dario Ferrer'in, Tanzanya'da yer alan vahşi yaşamı koruma alanındaki hayatından bir kesit sunmaktadır…

Ferrer, Avrupa'dan gelen naif gazeteci Charlotte ile beraber, dış destekli hükümetin gizemli ajanları tarafından yok edilmiş bir köy keşfeder. Dario ve Charlotte artık sadece koruma alanını savunmak için değil, hükümetin yozlaşmışlığını gün yüzüne çıkarmak - ve bir sonraki güne sağ çıkmak için mücadele etmek zorundadır.

TççT, ilk kez 2007’de Le Lombard tarafından basılan, Hermann'ın bu başyapıtını Türkçe olarak sunmaktan gurur duyar!


Çeviri: Sargon
Balonlama: ComiCrazy


Keyifli Okumalar...

http://twitter.com/tcctakimi