BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Tales of Suspense #39 (1963) (TopFury&Glint)Aslında ‘’Demir Adam’’ karakteri başarısızlığa uğraması için yaratılmıştı.

Evet, 1963 yılında Stan Lee karakteri daha yaratırken bile başarısız olmasını bekliyordu. Çünkü dönemin şartlarına bakacak olursak, insanlar barış istiyordu, her yerde Vietnam savaşı karşıtı eylemler yapılıyordu, silahlanmanın azaltılması isteniyordu. Oysaki Anthony Stark karakteri servetini silah satarak yaratmış, savaşa her türlü desteği vermekte olan biriydi. Ama Lee yine de her türlü riske rağmen karakterini yarattı. Hatta bir röportajında bunun kendi kendine meydan okuması olduğunu da itiraf etmişliği vardır. Yaratılıştan söz açılmışken, Lee'nin Stark karakteri için model aldığı kişi Howard Hughes’dur. (Hughes hakkında daha fazla bilgi için muazzam bir film olan, başrolü Leo DiCaprio’nun oynadığı ‘’The Aviator’’ filmini izleyebilirsiniz.)

Ve Demir Adam yine de bir şekilde büyük beğeni topladı. Zamanın şartlarında gelişen teknoloji merakı ya da milliyetçilik gibi akımları kullanarak zamanla kapitalizmin en büyük sembolü oldu. Üstelik, tüm zamanların gelmiş geçmiş ‘’kadınlar tarafından en fazla hayran mektubu alan çizgi roman dizisi ve karakteri’’ ünvanlarının da sahibi oldu.

Stan’in sözleri ile karakter için ana fikir en başından beri şuydu; ‘’Demir Adam zırhının Stark olmadan da çalışabileceğini biliyoruz. Peki  Stark olmadan da gelişebilir mi? Peki ya Stark zırh olmadan yaşayabilir mi?’’


Çeviri: TopFury
Balonlama: Glint

Tales of Suspense #39 (1963) (TopFury&Glint)

Keyifli Okumalar...

http://twitter.com/tcctakimi