BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Marvel'ın, Peter'ın Hayatındaki Kadınları Ahlaksızlaştırma Çabaları


    Peter'ın ne kadar şanssız biri olduğu malûm. Son olarak vücudunu da en büyük düşmanlarından birine kaptırdı zaten (eksik olma Dan Slott).  Marvel'ın Peter'a yaptıkları yetmezmiş gibi dönem dönem Peter'ın çevresindeki kadınları da kötü yola düşürmeye çalışmaktan geri kalmamıştır. 
İşte ben de bu yazıda Peter'ın hayatındaki en önemli üç kadın olan May yenge, Gwen Stacy ve Mary Jane'in Marvel tarafından kötü yola düşürülme hikâyelerini anlatacağım.

May yengeyi hepimiz altın kalpli, sevecen, nazik ve ahlaklı bir kadın olarak biliriz. Fakat bir de muhtemelen çoğunuzun bilmediği bir gizli geçmişi var.
 Her şey Marvel'ın 2003 yılında romantik türde bir çizgi roman serisi yapmaya karar vermesiyle başladı. Mark Millar tarafından yazılan "Trouble" isimli bu seri May, Mary, Ben ve Richard isimli dört gencin başından geçenleri konu alıyordu. Bu gençlerden May oldukça uçarı ve tek derdi eğlenmek olan biriydi. May'in arkadaşı Mary ise sorumluluk sahibi ve hareket etmeden önce düşünen biriydi.
May ve Mary iki kardeş olan Ben ve Richard'la çalışmaya gittikleri bir pansiyonda tanışıyor ve akabinde sevgili oluyorlardı. Saf karakterli Ben'le sevgili olan May her ne kadar ilk başta mutlu olsa da bir süre sonra Mary'nin havalı sevgilsi Richard'la gizli bir ilişkiye başlıyordu.
Bunun üstüne May'in Richard'dan hamile kalmasıyla ve Ben'in de durumu öğrenmesiyle işler iyice karışıyordu. Bunlarla başa çıkamayan May yoldan geçen bir adamın arabasına atlayıp bir süre onunla yaşıyor ve en sonunda ailesine geri dönüyordu. Yıllar sonra gelişen olaylar sonucunda May'in Peter adını verdiği bebeğe Mary sahip çıkıyor ve Richard'la evlenerek Peter'ı kendi çocuğuymuş gibi büyütmeye karar veriyordu. Hikâyenin sonunda ise evli bir adamla ilişki yaşamaya başlayan May'in Ben'le tekrar bir araya geleceğinin sinyalleri de veriliyordu.

Millar, karakterlerin soyadlarını özellikle belirtmemişti. Marvel'ın planına göre eğer çizgi roman iyi satsaydı yaşanan olaylar Peter'ın nasıl doğduğunun hikâyesi olarak Marvel evrenindeki yerini alacaktı ama eğer satmazsa bunlar benzer isimli başka karakterler diye geçiştirecektiler. Kısacası çizgi romanın iyi satmamasıyla bir felaketin eşiğinden dönüldü. Yani eğer bu olaylar evrene dahil olsa May yenge ahlaksızın önde gideni olmakla kalmayacak bir de üstüne Peter'ın annesi olacaktı. 

Her ne kadar May yenge kötü yola düşmenin ucundan dönmüş olsa da, ASM 592. sayıda Jameson'ın babasıyla yataktayken Peter tarafından basılmaktan kurtulamamıştır. Peter bu manzarayı gördükten sonra nasıl gözlerini oymamıştır orası da ayrı bir muamma.


Gwen Stacy'nin acı sonunu Örümcek Adam okumuş olan hemen herkes bilir. Peter Parker'ın Örümcek Adam olduğunu öğrenen Yeşil Cin nam-ı diğer Norman Osborn Gwen'i kaçırır ve Örümcek Adam'ın gözleri önünde onu köprüden aşağı atar. Peki size Gwen ölmeden önce Norman Osborn'la bir ilişki yaşadı desem ne dersiniz?

 Her şey Peter ve Mary Jane'in bir kutlama sırasında aldıkları bir mektupla başlar. Mektubu yollayan kişi yıllar önce ölmüş olan Gwen Stacy'dir. İlk başta bunun posta dairesinin bir hatası olduğunu düşünen Peter sonradan öyle olmadığını anlar ve Gwen'in mezarını ziyaret etmeye karar verir. Mezarlığa vardığında ise gizemli iki kişinin saldırısına uğrar. Peter'ın sonradan isimlerinin Gabe ve Sarah olduğunu öğrendiği bu iki kişinin Peter'a daha büyük bir sürprizi vardır. Bu ikisi aslında Gwen Stacy'nin Norman Osborn'dan olma çocuklarıdır. 
Gerçeği öğrenmek için Peter bulduğu bir deri örneğine DNA testi uygular ve acı gerçekle yüzleşir. Eve döndüğünde ise Mary Jane ona bu durumdan uzun zamandan beri haberdar olduğunu söyler. Mary Jane'in Peter'a anlattığına göre aldığı aşırı dozdaki uyuşturucudan dolayı hastanede yatan Harry Osborn'u ziyarete giden Gwen, orada Harry'nin babası Norman Osborn'la karşılaşır. Norman'ın durumuna üzülen Gwen'in acıma duygusunun Norman'ın kendi üzerinde bıraktığı etkiyle birleşmesi sonucu Gwen, Norman'la beraber olur. 
Norman'la olan birlikteliğinden hamile kalan Gwen, Gabe ve Sarah ismindeki ikizleri doğurur. Daha sonra ikizleri Norman'dan ayırıp Peter'la beraber büyütmek isteyen Gwen'in başına ne geldiği ise malûm.
"Sins Past" isimli bu hikâyenin yazarı olan Joseph Michael Straczynski aslında ikizlerin babasını Peter yapmak istediğini fakat editörlerin buna karşı çıktığını söylemiştir. Ayrıca, "Sins Past"taki olayların "One More Day" hikâyesi sonrası "retcon"lanmasını umduğunu ama bunun olmadığını belirtmiştir. Sonuç olarak, "Sins Past" en tartışmalı ve genelde en çok nefret edilen Örümcek Adam hikâyeleri arasında yerini almıştır.

Her ne kadar Peter'ın gerçek aşkının aslında kim olduğu tartışmalı olsa da,  Peter'ın hayatında en çok iz bırakan kadının Mary Jane olduğu söylenebilir sanırım. Mary Jane karakteri ilk yaratıldığında bu kadar önemli bir karakter olması planlanmamıştı. Bu karakteri yaratmaktaki asıl amaç Peter'ın o dönemdeki kız arkadaşı olan Gwen Stacy'e bir rakip yaratmaktı. Tabi yazarlar Gwen'in öldürülmesine karar verince işler değişti.

 "One More Day" sonrası evliliği iptal olan Mary Jane ve Peter'ın ilişkisini Marvel daha önce de birçok kez çeşitli şekillerde sabote etmeye çalışmıştır. Mesela Spectacular Spider-Man 167. sayının kapağında Mary Jane'i başka bir erkekle öpüşürken görmek mümkün. Hikâye, Peter'ın İngiltere'ye gitmesi sonucu yalnız kalan Mary Jane'in eğlenmeye çıktığı bir gece Jason Jerome isimli tanıdık bir aktörle karşılaşması ve neredeyse onunla bir ilişkiye başlaması üzerine kurulu. Tabi hikâyenin sonunda Mary Jane doğru yolu bulup Jason'a dersini veriyordu.


Mary Jane'in diğer bir şüpheli aşk macerası da Peter'la evlenmesinden hemen önce olmuştur. Mary Jane Peter'la evlenmeden birkaç gün önce eski sevgililerinden biri olan zengin ve muhtemelen ünlü Bruce'la tekrar karşılaşır. Evlilikle ilgili şüpheleri olan Mary Jane, Bruce'un arabasına atlayıp Peter'ı eve yalnız gönderir. Gece eve geç saatte dönen Mary Jane, Peter'a arabadan indikten sonra yalnız başına bir süre yürüdüğünü söyler. Daha sonra Mary Jane evleneceği günün  önceki gecesinde Bruce'la tekrar karşılaşır ve bir karar vermesi gerektiğini söyleyip Bruce'un arabasına biner.

Mary Jane'i daha sonra üzerinde gelinliğiyle Bruce'un arabasından inerken görürüz. Mary Jane'in Bruce'un arabasına bindiği gece ve arabadan gelinliği üzerinde indiği zaman arasında kalan sürede ne yaptığı gayet yoruma açık. Bu arada şunu da not etmekte fayda var, yüzünü hiç görmediğimiz Bruce'un bizim meşhur Bruce Wayne'e bir gönderme olduğunu düşünenler çoğunlukta.


 Son olarak, Superior Spider-Man 2. sayının kapağında Örümcek Adam'ı Mary Jane'i öperken görüyoruz. Fakat kapağın tersine  Peter'ın vücudundaki Otto ilişkilerinin yürümeyeceğini düşünerek Mary Jane'le ilişkisini bitirmeye karar veriyor. Anlaşılan Marvel gelecek okuyucu tepkisinden çekindiği için en azından Peter kendi vücuduna geri dönene dek Peter'la Mary Jane'in ilişkisini askıya alacak. Sonuç olarak, Mary Jane'in kötü yola düşmeye meyilli olduğunu ama şu ana kadar hep doğru yolu bulduğunu söyleyebiliriz. Bakalım gelecekte Marvel, Peter ve Mary Jane ilişkisi için ne gibi ayarlamalar yapacak. Bekleyip görmekten başka yapacak yok gibi.

-Snake-