BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

MARVEL’IN SIRADAKİ HAMLESİ: SONSUZ İHTİMALLER! (A.K.A. Event Infinity )Geçtiğimiz hafta Marvel, yeni Free Comic Book Day’i (Bedava Çizgi roman Günü) planı hakkında bir duyuru yaptı: 2013 yılı kapsamında gerçekleşecek olan bir Infinity event’i için sunulacak bir One-Shot (Tekil Sayı). Ana kurgusu Jonathan Hickman tarafından yazılıp Jim Cheung tarafından resmedilecek olan öykünün yanında bir de sürprizi var: Thanos’un ilk solo hikayesinin de bir derlemesi. O kadarla kalsa yine iyi; bir de henüz duyurulmamış ana Marvel serilerinden biri ile ilgili bir ara sayı. Ha bunların hepsi mi bedava gelir, yoksa sadece bir One-Shot mı, bilemiyoruz. Marvel’ın işi belli olmaz, şimdi sizi yanıltmak istemeyiz.(Burada bir ara not düşmek istiyorum hazır bedava çizgi roman demiş iken. Marvel abimiz sağolsun içerisinde en güncel NOW! Serilerinin sayıları da dahil olmak üzere eski ve yeni bir çok çizgi romanını kısa bir süre için bedava dağıtmakta. Kapın, kaçırmayın. Maksat arşiv olsun. J )

Pekala. Şimdi öncelikle kendimize şunu soruyoruz: ‘’Nedir bu Infinity?’’ Tamam, kelime anlamı olarak –sonsuzluk- manasına gelebilir ama biz, bizi ilgilendirdiği şekli ile ne manaya geldiğine bakacağız. Marvel bunun için ‘’Gelmiş geçmiş en büyük event mantığı!’’ tanımlamasını kullanıyor. (Yine! Bakın Marvel’ı severim ama, her şeye de en büyük denmez ya…) Bu tezi savunmalarının nedeni ise gelmiş geçmiş en büyük, en baba kötü adam olan Thanos’a karşı çizgi roman evreninin en büyük kahramanlarının bir araya getirilecek olması imiş. Kimler dersek; Avengers, X-Men, Fantastik Dörtlü, Guardians of the Galaxy (Evrenin korucuları) (Evet, korucu.) (Ne var oğlum, ne güzel oturdu işte??? J ) , Inhumans, Superior Spider-man ve daha da fazlası. Bana göre bu kadar kahramanı bir araya toparlayıp tek bir adama karşı savaştıracaklarsa, bu adam Thanos bile olsa çok büyük bir evrensel tehdit olması gerekir. Umarım bu tabanı sağlayabilirler.

Bahsi geçen kudretli Thanos!!!

Bu event için, şimdiki ana event’imiz olan ve büyük adımlarla gelen Age of Ultron’dan (Ultron Çağı) bile daha büyük olacağı söyleniyor. Ultron Çağı henüz başladı ve daha tek sayısı çıktı, yani Infinity’nin başlaması için önce Ultron’un bitmesi beklenecekse daha 3-4 ay göremeyiz demektir. Marvel’ın Generallerinden ve son 5 yıldır gerçekleşen event’lerin başında gelen adamlardan biri olan Tom Brevoort, 2013 yılında gerçekleşecek olay (ve olaylar) için bazı açıklamalarda bulundu. Bakalım:

‘’Ultron Çağı çok ama çok büyük bir zaman çizelgesine sahip büyük bir kurgu. Yani Haziran’da hikaye bitince her şeyi orada kesip başka öyküler anlatmaya geçmeyeceğiz. Aksine, ardından çok daha büyük bir olaylar bütünü gelecek. Ağustos ayında gerçekleşecek olan çok daha sarsıcı bir kurgumuz var. Ha yanlış anlaşılmasın, burada durup da size şu en büyük, bu ondan daha büyük hikaye diye atacak değilim. Marvel tarihinde her şeyin belirli bir önemi var ancak son gelişen olayların etkisi kesinlikle yıkıcı olacak.’’

Burada bir ayrıntı girmek gerekirse; söylenenlere göre Infinity öyküsü, geçtiğimiz yılki ‘’Bedava Çizgi roman Günü’’ kapsamında yayınlanan ve aynı zamanda bir ‘’Ultron Çağı’’ girişi olan ‘’Avengers #12.1’’in sonrasını anlatıyor olabilirmiş. Bu doğru ise 2010’dan beri söylentileri yayıldığı şekilde büyük bir zincirleme event geliyor demek. Yani eğer bu doğru ise Ultron Çağı sadece bir başlangıç demek. Öncesinde gerçekleşenler, sonrasında gerçekleşecekler ile birlikte gerçekten bahsettikleri şekilde büyük ve yıkıcı bir kurgu yaratmayı becerebilir hatta 60 yıllık Marvel tarihini altüst edebilirler.

Infinity kesinlikle öyle birdenbire patlayacak bir olay gibi görünmüyor. (Ultron Çağı’nın aksine…) Marvel evrenin bir tür ‘’İnter-Galaktik’’ savaşın eşiğinde olduğu çıkan sayılarla şimdiden sezdirildi. Ama Thanos’un olayın içinde olmasından sakın ‘’Infinity Gems’’in de (Sonsuzluk Taşları) geçmişte olduğu gibi olayın merkezine oturarak işin içinde olacağı manası çıkarılmasın. Yani, aslında bir nevi öyle ama Hickman bu konuda çoktan hamlesini yaparak New Avengers serisinde bunu kullandı ve… (DİKKAT! Spoiler geliyor!)  …ve, affınıza sığınarak söylüyorum taşların ağzına s!#t%!!!

 Hickman’a göre New Avengers serisi bundan sonra gelecek olan Marvel tarihi için en önemli yapı taşı olacakmış. ‘’Başlangıçta öyle gelmeyebilir çünkü burada özellikle Avengers köşesinden bahsediyoruz. Ama gitmekte olduğumuz bir nokta var ve bu noktanın başını da bu öykü çekiyor. Şimdi neden sayıları sıfırladığımızı ve birden başladığımızı anladınız mı? Çünkü bundan sonra gerçekleşecek her şeyin başlangıcı burası!’’
Şu an Marvel NOW! Kapsamında gerçekleşmekte olan ve yine Hickman ürünü ‘’Avengers’’ ve ‘’New Avengers’’ serileri şu ana kadar zaten paralel evrenler ile uğraşmakla meşguldü. Şimdilik Hickman’ın da belirttiği gibi bu çok büyük bir şey gibi görünmese de ileri için, özellikle de Infinity serisi için çok manidar bir rol oynayacakmış.

Ultron Çağından sonra gerçekleşecek olarak duyulan Infinity için şu an sorulan soruların başında gelen şu: Tek bir event nasıl olur da diğerlerini tek hamlede geri bırakarak tüm her şeyi değiştirebilir. Bunun cevabını seriyi göremeden veremeyiz çünkü Marvel’ın öyle bir dünyası var ki, orada her an her şey olabilir. Üstelik Ultron’un yazarı Bendis’in de söylediğine göre şu an, ileride yaşanması planlanan büyük olayları Marvel’dan bile sadece birkaç adam bilmekte. Şu an için tahminlerden başka bir şey yürütemesek de muhtemel ihtimaller yabancı forumlarda havada uçuşuyor.


Önce sinsi sinsi gelmekte olan Guardians of the Galaxy, sonra Infinity’nin duyurulması, sonrasında Thanos’un geri dönecek olması. Bunların hepsinden çıkarılabilecek şimdilik en net anlam şudur ki; Marvel evreni bundan sonra daha kozmik karakterlere, daha yüksek nitelikli takım oluşumlarına ve daha bir… eee… yıldız savaşlarına sürüklenmekte. Ki Demir Adam’ın Guardians of the Galaxy’e katılması ve Avengers VS X-Men’in sonunda pat siye gökten Nova’nın düşmesi ile bunun kesin sinyalleri verildi.


 Anlaşılan artık Marvel evreni artık tek bir dünyaya ve hatta aya sığmıyor. Uzaya ve yıldızlara uzanıyor. Bunların hepsi de küçük olaylarla yetinemeyip girdiği her yeri altüst eden ama bununla da ağızda mayhoş bir tatlılık bırakan Jonathan Hickman abimizin marifeti.


Marvel’ın şu an sızdırdığı bilgiler kısıtlı. Bununla birlikte sakladığı devasa bilgiler olduğu da aşikar. Tabii yakın zamanda daha fazla bilgi ile hem ilgiyi taze tutacağı hem de okuyucuda beklentileri arttıracağı kesin. Zaten Marvel’ın tek düşündüğü de bizim mutluluğumuzdan başka nedir ki? (!!!) Şu an Bedava Çizgi roman günü’ne (Free Comic book Day) üç ay ve Infinity kurgusuna da beş ay var. Marvel şu an çılgın gibi bedava çizgi roman yayarken Infinity için bize ne ya da neler sunacak hepimiz merak içerisinde bekliyoruz.

Kaynak: Newsarama, CBR, Avax, Marvel Comics

-TopFury-