BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Formspring Yazı Dizisi - Bölüm: 2Bu haftanın sorularına da vakit kaybetmeden başlayalım. İlk bölümü görmemiş olanlar şuradan ulaşabilirler.SORU 1: Wolverine boğularak öldürülebilir mi?


CEVAP 1: Wolverine boğulabilir. Çünkü oksijensiz ortamda hayatta kalabilmek için nefes almadan yaşayabilmek gerekir. İyileşme faktörü oksijen üretemez. Sadece hücreler kendilerini daha hızlı yenilerler. Bildiğim kadarıyla iki kişi Wolverine'i suda boğmayı denemiştir. Wolverine (vol.1) #19'da Tiger Shark ve Ultimate X-Men #12'de Sabretooth... İki macera da türkçe olarak yayınlandı.

hatta linklerini de verelim, merak edenler buradan okuyabilsinler: 

Ultimate X-Men #12 : http://www.mediafire.com/?gt50hexhbdpcoo4
Wolverine (vol. 1) #19: http://www.mediafire.com/?xa4f4swkfysctwm

SORU 2: DC Comics'teki Earth One, Earth Two kavramlarını biraz açabilir misiniz?

CEVAP 2: "Earth" kelimesi DC Comics'in evrenlerine verilen isimdir. Earth Zero-One-Two şeklinde giderler. Peki bu evrenler nedir? Flashpoint sonrası yeni DC evrenindeki paralel evrenler şu şekilde:

Earth Zero: Flashpoint sonrası ana DC evrenine verilen ad. Her şey bildiğimiz gibi. Batman-Superman-Action Comics ve daha birçok ana dergi Earth Zero'da yer alır.

Earth One: Bu evren biraz daha Marvel'ın Ultimate evrenine benzemekte. Karakterler daha modern orijinlere ve maceralara sahiptir burada. Karakterlerimiz oldukça gençtir. Earth One'ın bir farkı da dergi şeklinde değil grafik roman şeklinde çıkması. Şimdiye kadar bu evrende çıkan grafik romanlar Geoff Johns'un yazdığı Batman: Earth One ve J. Michael Straczynski'nin yazdığı Superman: Earth One vol.1 ve vol. 2'dur.

Earth Two: Eski evrendeki Justice Society of America ekibinin yoğun olarak bulunduğu evren. Batman-Superman-Wonder Woman üçlüsünün olmadığı bir evrende ilk Flash Jay Garrick, ilk Green Lantern Alan Scott gibi karakterlerin maceraları yer almakta. Aylık dergi formatında çıkıyor ve bizim türkçeye çevirdiğimiz seriler arasında: http://tcctakimi.blogspot.com/1998/12/yepyeni-52-earth-2-devam-ediyor.html

Bunun dışında New 52 döneminde ortaya çıkan bazı evrenleri de kısaca söyleyelim:

Earth-12: DC Animated evreninin yer aldığı Dünya. Batman TAS, Superman TAS, Batman Beyond, Justice League Unlimited TV serileri gibi.

Earth-16: Young Justice dizisinin geçmiş olduğu evren.

Earth-23: Action Comics dergisinin 9. sayısında gördüğümüz bu evren, bütün karakterlerin siyahi olduğu bir Dünya. Grant Morrison'un dediğine göre Superman, Barack Obama temel alınarak, Wonder Woman ise Beyonce temel alınarak çizilmiş.

Şu an için bilinen evrenler bu kadar.Grant Morrison'un yakında başlayacağı Multiversity (çokluevren) serisiyle bu liste uzayıp gidecek gibi görünüyor.

SORU 3: Red Hulk ile Hulk arasında ne fark vardır birde Dark knight returns part 2 de Batman Supermani ölümlü yapmıştı o zaman Supermanin ölümlü olduğu sayılar çıkacak mı ? yoksa sadece o bölümle mi kısıtlı açıklayabilir misiniz ?

CEVAP 3: Red Hulk bildiğiniz üzere General Thaddeus "Thunderbolt" Ross'dur ve bu hale Bruce Banner'ın aksine bilinçli gelmiştir. En büyük farkları Red Hulk, Hulk ile karşılaştırıldığında oldukça zeki, hatta dahi bile diyebiliriz. "Öldü" zannettirecek kadar zekidir. Her an rakibini gafil avlayabilir. Yani Hulk'tan bir çok konuda üstün. Ancak büyüdükçe etrafına daha çok radyasyon yayar, tabi çok fazla radyasyon yükleyince de dengesini kaybediyor.

Sorunun ikinci parçasına da şöyle cevap verelim: Superman ölümlü olmuyor. Uğradığı yoğun radyasyon kendisini güçsüz kılıyor Batman de bu sayede onu yenebiliyor. Daha sonra Superman'in Güneş'e dönüp tekrar güç toplayabileceğini biliyoruz. Yani ölümlü olma diye bir durum yok, sadece güçleri kısa bir dönem zayıflıyor. 

SORU 4: Cyclops'un ışınlarının etkisi tam olarak nedir?

CEVAP 4: Bu soruya Civil War: X-Men 4. sayıda cevap veriliyor. Tony Stark'ın araştırması sonucunda söylediğine göre 2 gigawatt. Somutlaştıracak olursak, ful kapasitede bir dağın tepesini uçurabilir. Binaları yıkabilir. Sert bir kayanın içinde koca bir oyuk açabilir. (dağla karşılaştırınca ufak geldi bunlar tabi) Ayrıca bir seferinde Thor'un elinden Mjöllnir'i uçurmuşluğu vardır.

SORU 5: Hocam, bu Batman'in mağarasındaki dinozor nedir?

CEVAP 5: Kendisi Bat-cave'in emektar mekanik dinozorudur. Dinozorlarla dolu bir park kurmaya çalışan bir bilim adamının eseridir. Mekaniktir. Batman #35'te bu dinozorlarla karşılaşan Batman, mağaradaki diğer hatıra eşyalarının yanına koyuyor. Ve New 52 batman 9. sayı ile de öğrendik ki dinozor hala çalışıyor ve mağaradaki bir odadan kontrol edilebiliyor. 

Mağarada bulunan diğer hatıra eşyalarını da söyleyelim ki Batman öldüğünde miras kavgasına uzak kalmayalım: 
Jason Todd Anıtı: Jason Todd'un ölümünden sonra Robin kıyafetinin sergili durduğu dev fanus.

Devasa bozuk para: Genelde Two-Face hatırası sanılsa da eski Batman maceralarından birindeki bozuk para manyağı Penny Plunderer'ın armağanıdır. (Başka da macerası yoktur.)

Joker kartı: Joker'in geçmişi gibi, bu kartın da nereden geldiği bilinmezken New 52 Batman #15'te öğrendik ki Joker ve Batman'in ilk karşılaşmalarının birisinin sonucunda Bat-cave'e gelmiştir.

Bu haftalık, soruların bir kısmını da formspring'ten cevapladığımız için bu yazıyı kısa tutuyoruz. Aklınıza takılanları cevaplamayı bekliyoruz. 

http://www.formspring.me/tcctakimi