BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Formspring Yazı Dizisi - Bölüm: 1


Evet, daha önce "En çok TÇÇT'ye soracaksınız" başlıklı yazımızda belirtmiştik: Artık bir Formspring hesabımız var ve sizden gelecek soruları cevaplamaya hazırız. Fakat cevaplamayı daha önce dediğimiz gibi bu şekilde yazı dizileri halinde yapacağız. Yazı dizilerini pazar günleri yapmayı düşünsek de bu ilk seferimizde olduğu gibi aksilikler çıkabiliyor. O yüzden 'illa da pazar olacak' gibi bir iddiamız yok. Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyoruz. Ve elimize gelen sorulardan seçtiğimiz 9 tanesini cevaplamaya başlayarak yazı dizimize başlıyoruz.SORU 1:  Batman'in hem fiziksel hem zihinsel olarak en güçlü düşmanı kim? 

CEVAP 1: Bu soruya cevap olarak ilk bakışta Knightfall serisinde Batman'i yenmesine dayanarak Bane denilebilir. Ancak Bane'in Kara Şövalye'yi zorlaması sadece Knightfall ile sınırlı. Bane, sanki bu hikaye için yaratılmış bir karakter izlenimi vermekten kurtulamadı ne yazık ki çoğu okurun gözünde. Batman'i hem zihinsel hem de fiziksel olarak en çok zorlayan düşmanı Ra's Al Ghul'dur. Yaklaşık 600 yaşında olan Ra's, emrindeki League of Assassins'in yanı sıra kendisini de yakın dövüş sanatlarında uzmanlaştırmış ve kılıç kullanımında Dünya'daki sayılı ustalardan biri olmuştur. Kısacası hem emrindeki birlik hem de kendisi Batman'i fiziksel olarak en çok zorlayan düşmandır. Zihinsel olarak bakacak olursak, Ra's Al Ghul, Batman'in kim olduğunu bilir ve buna saygı gösterir. "Detective" ismini taktığı Batman'le bir satranç oyunu oynarmışçasına mücadele etmeyi sever. Bruce Wayne: Road Home, Batman No Man's Land, JLA,Red Robin serilerine göz atabilirsiniz.SORU 2: Loki şu an neden çocuk ve Young Avengers dergisinde ne arıyor?

[Uyarı: "Siege" serisiyle ilgili spoiler içerir]
CEVAP 2: Siege serisinde Norman Osborn'u, Asgard'ı kuşatmaya ikna eden Loki, serinin sonuna doğru Sentry'nin kendini kaybetmesiyle Void'i açığa çıkardığını görür ve Asgard için kendini feda eder. Fakat, Siege  -Loki one-shot'ında Loki'nin başka planları olduğunu öğreniyoruz. Herkesin değişmesi gerektiğini düşünen Loki, Ragnarök'ün (İskandinav mitolojisinde kıyamet) kimsede bir etki yaratmadığını düşünür ve sinirlenerek Hem eski cehennem topraklarını kaybetmiş olan Hel ile, hem de Mephisto ile bir anlaşma yapar. Bu anlaşanın sonucuna göre Hel, Mephisto'nun cehenneminden toprak alması karşılığında Loki'yi öldükten sonra cehennemine almayacaktır. Ve Siege sonunda ölen Loki gidecek cehennem olmayınca 13 yaşında genç bir bedende reenkarne olur. Ancak geçmişini hatırlamamaktadır. Thor, yeni cehenneme yaptığı bir ziyarette Loki'yi görmek ister ama bulamayınca arayışa çıkar. Çocuk Loki'yi bulduğunda ona iyi anılarını ve beraber oldukları zamanları hatırlatır. Bu sayede Loki, iyi birisi olmaya karar verir. Daha önce Asgardlılara değişemedikleri için kızan Loki, kendisini değiştirmiştir. Görüleceği üzere Loki, her ne kadar kimse ona güvenmese de Fear Itself esnasında yaptıklarıyla kahramanlığa başlar bir nevi. Yeni başlayan Young Avengers serisinde de bu yüzden yer alıyor. Kid Loki'nin maceraları için Journey Into Mystery #622-#645 arasını okuyabilirsiniz.


SORU 3: Superman'in gözlükleri yazısı güzeldi :) kıyafetin üstüne giydiği kırmızı don olayı nedir peki? 

CEVAP 3: Yok yok, bu Süpo'nun cefası bitmez :) 1920-1930'lu yıllarda oldukça meşhur bir eğlence vardır: Sirkler! Ve bu sirklerde yer alan akrobatlar dönemlerinde oldukça ikonik kişiler olmuşlardır. Vücutlarını daha rahat hareket ettirebilmek için tayt giymeleri, süper kahramanların giydiği taytların temelidir aslında. Yine aynı şekilde kemervari dış giysi giymek de sirk akrobatlarında görülen bir kıyafet tarzı. O dönem Superman'in bu şekilde tasarlanması bu yüzden. Batman'de de bir don vardır mesela aynı dönemde. Ama Jerry Siegel ve John Schuster karakterin daha renkli olması gerektiğini düşündükleri için Superman'i kırmızı don içine sokmuşlar. Bunun, ofset baskı yöntemiyle gümüş çağın büyük bir bölümüne kadar kolay olduğu için kullanılması da bir başka sebep. Neyse ki artık yok :)

SORU 4: Sweet Tooth nasıl bir çizgi roman, konusu falan nasıl?

CEVAP 4: Sweet Tooth, bir hastalık sebebiyle insanların ölmeye başladığı, fakat bilinmeyen bir sebeple doğan Hybrid (Melez) denilen yarı insan-yarı hayvan çocukların hayatta kaldığı post-apokaliptik bir çizgi roman. Baş karakterlerimiz Gus isimli bir hybrid ve onun koruması Jepperd isimli bir adam. Herkesin ölmesine rağmen melezlerin hayatta kalması onlar için de kötü sonuçlar doğurmaktadır tabi ki. Yakalanıp kafeslenerek cahil kişiler tarafından denek olarak kullanılmak istenir çoğu. Oldukça kaliteli bir çizgi roman. Hem yazarı hem de çizeri, son dönemde inanılmaz bir yükselişe geçen Jeff Lemire'dir. Seri oldukça duygusal olmasının yanında baya da heyecanlı. Geçtiğimiz ay 40. sayısıyla tamamlandı. Farklı bir tat arayanlara kesinlikle öneririm.


SORU 5: Çizgi romanlarda da Batman, kostüm giyince farklı sesle mi konuşuyor yoksa Christopher Nolan'ın yaptığı bir şey mi bu, çünkü önceki filmlerde böyle değil?

CEVAP 5: Evet, bu çizgi romanlarda da böyle olan bir durum. Maske veya mekanik bir aletin etkisiyle değil kendisi sesiyle oynar. Ancak bununla ilgili en eski macera 1983 yılında çıkan Detective Comics #532'de var. Joker, Vicki Vale'i kaçırır. Batman, Vale'i kurtarmaya giderken kızın kendisini tanıyabileceğini düşünür, bu yüzden sesini kalınlaştırarak konuşmaya karar verir. İlk burada değişiklik var Ama asıl önemini kazanması yılların Batman/Bruce Wayne seslendirmecisi Kevin Conroy sayesindedir. Çünkü Batman'e ayrı, Bruce'a ayrı ses kullanan ilk kişidir. Bu, Batman TAS ekibini de oldukça şaşırtır ve rolü Conroy'a verirler. Takriben 1992 yılına denk geliyor bu olay da. Yine hemen aşağıdaki resme de bakarsanız 1993 yılında çıkan Knightfall 15. sayıda Robin'i Jean-Paul'ü Batman'in ses değiştirdiği konusunda uyarırken görüyoruz.


SORU 6: Flash mı daha hızlı yoksa Quicksilver mı? Ayrıca en hızlı Flash kim?

Bu soruyu daha önceki formspring hesaplarında da görmüştüm, sanırım bir nevi adet :) İkisinin hızları bellidir zaten. Quicksilver 5 mach hızında koşan bir mutant. 5 mach dediğimiz ses hızının 5 katı anlamına geliyor. Flash'ın ise ışık hızında yolculuk bile edebildiğini -ki bu sayede yer yer zamanda yolculuk yaptığını- biliyoruz. Bu yüzden üzerinde tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Sorunun ikinci kısmına gelecek olursak, en hızlı Flash değişken bir sıfat. Bu değişkenlik biraz da Flash serisinin başrolünün kim olduğuna bağlı. Örneğin yetişkin Bart Allen'ın inanılmaz hızlı olduğuna dair yer yer göndermeler var fakat bunu asla göremedik. Öte yandan Barry öldüğü zaman kostümü giyen Wally, Speed Force'u çok muazzam şekillerde kullanmış bir karakter. Bunun için Grant Morrison ve Mark Millar'ın yazdığı Flash serilerini önerebilirim. Yine de Flash: Rebirth serisinden sonra öğrendiklerimize göre Barry Allen Speed Force denen gücü kullanmak yerine, Speed Force'un kaynağına dönüşüyor. Bu da yeniden doğan Barry'yi elimizdeki en hızlı Flash yapıyor. Fakat dediğim gibi, derginin başrolü kimse en hızlı Flash da odur. Flashpoint sonrası yeni DC evreninde de bu rolü elinde tutan kişi Barry Allen.

Marvel vs. DC serisinde karşılaşan ikili arasındaki mücadeleyi kazanan Flash olmuştu.

SORU 7: Iron Man okumak istiyorum ama nereden başlayabilirim? Sizin yaptığınız Demir Adam çıldırıştan önce bir şey okumak gerekiyor mu?

CEVAP 7: Aslında bir karakter okumaya başlanacaksa en iyisi onun orijin hikayesinden, doğumundan başlamaktır. Ancak bu karakterimizin doğumu ‘60lı yıllara dayandığından, o dönem çizgi romanları sizi sıkabilir. Hele ki o dönemlerdeki kağıt gibi zırh eğer son yüzyıl Demir Adam’ına alışmışsanız sizi hayal kırıklığına bile uğratabilir. Zaten filmlerden de nasıl oluştuğunu biliyoruz. O yüzden daha sonrasından başlayabilirsiniz. Çok sonrasından. Örneğin ülkemizde de Hoz Comics’in basmış olduğu Extremis cildi The Invincible Iron Man V4’ün ilk 6 sayısını oluşturmaktadır. Sonrasında ise eğer İngilizce bilginiz var ise V4’e devam edebilirsiniz. Çünkü Civil War, Iron Man – Director of SHIELD, World War Hulk gibi olaylar hep bu dizide devam etmiştir. Eğer İngilizcem yok, nereden devam edeyim derseniz işimiz biraz zor. Zira piyasada tek başına Iron Man macerası olmadığı gibi çeviri ve balonlamada da çok noksan. En iyisi Avengers ciltlerinden takip etmeniz olur.
Bizim çevirdiğimiz Çıldırış adlı seri ana evrenle bağlantılı bir seri değildir. Tony Stark ve Iron Man efsanesinin sonu için düşünülmüş bir tür alternatif kurgudur. Eğer Tony Stark’ın Demir Adam olduğunu ve Savaş Makinesinin de en yakın dostu Albay Rhodey Rhodes olduğunu biliyorsanız, direkt okuyabilirsiniz.

SORU 8: Mandarin hakkında biraz bilgi verseniz güzel olur aslında :) Ya da ilgili bir çizgi roman çevirecek misiniz?

CEVAP 8: Aslına bakarsanız Mandarin ilk önce Cengiz Han soyundan gelen, ana aristokrat baba asil bir aileden geldiği düşünülüyordu. Ailesinin trajik ölümünden sonra halası tarafından yetiştirilen genç adam ilim ve bilim üzerine üst düzey bir eğitim almıştı. Dövüş sanatlarında ve uygulamalı bilimlerde usta, aşırı zeki bir karakterdi. Bir tür anti-batman değil mi? Sonrasında da dünyaya düşen bir tür uzaylı-ejderha klanının gemisinde 10 yüzüğü (aslında yüzük taşını) bularak gücünü tamamlıyordu. Kendisi yeri geldiğinde ülkeleri bile dize getirecek kadar güçlü ve korkulan birisiydi.
Ancak 2008 yılında yayınlanan ve The Invincible Iron Man serisinin Eisner – En iyi yeni seri ödülünü kazanmasında en büyük katkısı bulunan ‘’Iron Man Annual Issue #1’’ da çok farklı bir Mandarin kurgusu işlenmiştir. Ne mi? Söylersem müdürüm beni Blade Of Olympus’la keser. Beklemenizi tavsiye ediyorum ;)

Mandarin karakterini Iron Man 3'te Sir Ben Kingsley canlandıracak.


SORU 9: Adamantium ile Vibranium’un ne farkları var?

CEVAP 9: Madem iki maddeyi karşılaştırmalı soru soruldu, biz de madde madde ilerleyelim…
  • ·         İlk önce köken: Vibranium tahmin edildiği üzere tarih öncesi çağlarda yeryüzüne düşen bir meteor sonucu dünyada yer edinmiş uzay kökenli bir maddedir. Adamantium ise Weapon-X projesi kapsamında bilim adamları tarafından üretilmiştir.
  • ·         Vibranium koca dünyada sadece iki yerde bulunur. Birisi Savage Land (Vahşi belde), diğeri de Wakanda. Ki Vahşi Belde’de bulunan Vibranium’un da farklı cins bir anti-metal olduğu anlaşılmıştır. (Yok yok, ametal değil sevgili Fenciler, anti-metal) Adamantium ise her tür laboratuvar ortamında üretilebilir.
  • ·         Vibranium’un madeni vardır. Sadece madenden çıkartılır. Adamantium ise el yapımıdır. İnsan üretimidir yani. 
  • ·         Vibranium katıdır. İşlenmesi ise çiledir. Adamantium ilk başta sıvıdır ve işlendikten sonra katılaşır.
  • ·         Vibranium’un kinetik enerjiyi emme gücü vardır. Bir tür absorbe edicidir yani. Özellikle ses dalgalarını emer, yutar, yalıtır, katlar, şekillendirir. Adamantium’un gücü yok edilemezliktir. Kesilmez, biçilmez, yanmaz, yapışmazdır efenim kendisi. J
  • ·         Vibranium insan bedenine monte edilemez. Edilirse Ulysses Claw’daki gibi feci sonuçlar ortaya çıkar. (Wakanda’dan Vibranyum çalmaya çalışırken maddeyle yanlış bir ilişki geçirip  kendisini kinetik enerjiye çeviren arkadaş.) Adamantium ise çok rahat (?) insan bedeninde kullanılabilir. (Bknz: Wolverine, X-23)

Vibranium üreticileri olarak, bu şekil sorunları garanti kapsamına almıyoruz. :)

Böylelikle Formspring yazı dizimizin ilk bölümünü bitirmiş oluyoruz. Sorular için hepinize teşekkür ederiz. Umarız beğenmişsinizdir. Haftaya 2. bölümde görüşmek üzere sorularınızı bekliyoruz :)