BİZE ULAŞIN!

Aklınıza takılan ya da merak ettiğiniz sorular olursa ve ya bizimle iletişime geçmek isterseniz, işte iletişim adresimiz:

tcctakimi@gmail.com

Huzur İçinde Uyu Peter Parker!


‘’THE AMAZING SPIDER-MAN’’ SERİSİNİN SON YAYINI OLAN NO.700’DE PETER PARKER ÖLDÜ…

New York semalarında yaptığı 50 yıllık ağ yolculuğunun sonunda, çizgi roman ikonlarından biri olan kahramanımızın en büyük düşmanlarından biri karşısında yenilmesi seriyi artık bambaşka bir boyuta taşıyacak.
Örümcek Adam’ın alt kimliği –büyük güçle birlikte büyük sorumluluk da gelmesi gerektiğini bilen sivri zekâlı genç adam— 700. Sayıda en büyük düşmanlarından birine karşı yenilgiye uğradı. Bu sayıda, ölmek üzere olup dünyayı da beraberinde götürmek isteyen Doktor Ahtapota karşı Peter Parker’ın yenildiğini görüyoruz.

Yine de, bu Örümcek Adam karakterinin de öldüğü anlamına gelmiyor. Öyküye göre; uzatmalı düşmanının aslında nasıl bir iyilik meleği olduğunu fark ederek bir aydınlanma yaşayan doktorumuz, kendi zihni ile Peter’ınkini değiştirerek onun bedenine geçiyor. Böylece ölen kişi Octopus’un vücuduna sıkışmış Peter olurken, Örümceğin bedenindeki Octopus ise yeni kahramanlığı üstleniyor.

Serinin bu son sayısının yazarı Dan Slott’tan bunun ne anlama geldiğini dinleyelim: ‘’Bu tam bir, Sherlock’un kafasında Moriarty ya da Robin Hood’un içinde Prens John olması durumu. Bu, hayatta gerçekleştirmek istediği çok şey varken yepyeni bir hayat elde eden bir adamın hikâyesi. Ve bu olay onu gerçekten değiştirdi.’’

Daha sonraki bir CNN röportajında Slott’un olay hakkındaki söyledikleri ise şunlar:
‘’Tüm beklentiler yetişkin Peter’ın, Örümcek Adam’ın karanlık tarafını ortaya koyması üzerineydi. Biz de farklı bir şey denemek istedik ve maskenin altındaki adamı (hatta onun da içindeki adamı)  değiştirsek nasıl olur diye düşündük. Ona ikinci bir şans vermeye karar verdik. Böylece Peter’ın son büyük kahramanlığı da Doktor’a tüm anılarını ve deneyimlerini aktararak onu doğru yola sokmak oldu. Ama bu Doktor Ahtapot’u gerçek doğasından uzak tutmaya yetecek mi, bilemeyiz.’’

Ayrıca tüm pişkinliğinin yanında Slott, şu sözleri de eklemeyi unutmadı: "O Superman değil ki. Örümcek Adam daima kazanamaz. O bizden biri.  Her zaman elimizden geleni yapsak da çoğu zaman başarıya ulaşamayız. Onu kahraman yapan da bunlara rağmen doğru yolda ilerlemesiydi. Bu öyküde görmeyi başarabilirseniz, aslında galip gelen yine Peter. Kazanan tarafta olunca tüm kahramanlar büyük görünür. Ancak eğer savaşı kaybediyorsanız, eğer her şey  aleyhinize ilerliyorsa ama yine de doğru yolda ilerliyorsanız... işte siz ancak o zaman bir kahramandan ötesinizdir. İşte ancak o zaman Peter Parker'sınızdır..!"

Elbette çizgi roman evreninde hiçbir şeyin kesinliği söz konusu değildir. Daha önce de Peter’ın klonu Ben Reilly kostümü giymişti. Bunun gibi örneklere rastlamak mümkün. Örneğin; Superman’in öldüğü, Batman’in pelerini bıraktığı ya da Bucky’nin yıldızlı kalkanı taşıdığını da görmüştük.

Ama son bir söz söylemek istiyoruz: ‘’ABİ SİZ N’APTINIZ!!!’’

Hepimiz Peter Parker'ız... Hepimiz Örümcek Adamız...Huzur içinde uyu Peter…

-TopFury-