AİLENİN ÖLÜMÜ!!!


Bu sefer Joker her zamankinden daha büyük, daha karmaşık ve daha kötü.
Scott Synder ve Greg Capullo’nun başında durduğu bu seri, yalnızca yeni bir Joker hikâyesi olmayacak. Bu, tüm Batman ailesini etkileyen ve tüm serilere yayılan en büyük kurgulardan biri olacak. Bakalım kurgunun yazarı bizlere bu konuda nelerden bahsedecek?Comic Vine: Sizin Jokerinizin geçmiş versiyonlardan farkı ne olacak? Örneğin Black Mirror (Kara Ayna) serisindeki ile arasında bir benzerlik ya da farklılık var mı?
Scott Snyder: Bazı yönlerden görünürde benzerlikleri olacak. Benim için o seri, kendi Jokerimi oluşturmam için sadece bir başlangıçtı. Ancak şu an farklı bir yönde. Örneğin bu sefer içinde kim olduğunu kanıtlaması için ne yüzüne ne de ikon haline gelmiş olan o sırıtmasına ihtiyacı yok. Bu sefer sadece çılgın ve tamamı ile aklını kaçırmış durumda.
Daha önemlisi, bu Joker karakter hakkında sevdiğim en önemli şeyi yansıtacak. O, Batman’in omuzlarındaki şeytan. Batman’in tüm düşmanları hakkında her şeyi biliyor gibi görünüyor. Ve Bruce’un yüreğinin derinliklerindeki en karanlık noktaları ortaya çıkarmanın görevi olduğuna inanıyor. Çünkü o korkuları en iyi kendisinin bildiğini düşünüyor. Bu yüzden ona, tıpkı soytarının krala hizmet ettiği gibi yardım ettiğine inanıyor. Ve bu korkunç kâbusları da aslında Bruce’u daha güçlü kılmak için yaratıyor.  Onunla arasında çok özel bir bağ ve ilişki olduğuna inanıyor. Bu yalnızca o ikisinin paylaşabileceği türden bir bağ.
Bu Joker aslında öncekilerin tümünden beslenerek oluşturulmuş bir karakter ama benim için bazı özel noktaları da var elbet. Çünkü bu seri ile birlikte Joker mitolojisine benden de bir şey eklenmiş olacak. Soytarıya öyle farklı bir etki vereceğim ki, Joker’in mirasında bundan böyle sembol olarak kullanılmak zorunda kalacak.

CV: Peki sizin en beğendiğiniz Joker öyküsü hangisi ve neden?
SS: Benim favori Joker kurgum aslında bir zincirden oluşuyor. ’’The Killing Joke’’ (Öldüren Şaka) muhtemelen bu zincirin başında gelir. Çünkü ilk okuduğum zaman, psikolojik kurgunun karmaşıklığı ve Batman ile Joker’in arasındaki ilişkinin zenginliği beni kendine hayran bırakmıştı. Hikâyenin sonunda birlikte güldükleri sahne sanırım Batman’in tüm tarihinde benim en sevdiğim karedir.

Hemen ardından Frank Miller’ın ‘’The Dark Knight Returns’’ (Kara Şövalyenin Dönüşü) gelir. Batman Beyond: Jokerin Dönüşü (Çizgi Film) ile benzerlik taşır ki onu da çok severim. Ve son olarak da Grant Morrison’un ‘’Arkham Asylum’’u (Arkham Tımarhanesi) gelir.

CV: Peki sizce hak ettiği değeri görememiş bir Batman öyküsü var mı?
SS: Bence ‘’Batman Beyond: Return of the Joker’’ tam bu kategoride. Çok fazla göz ardı edilip edilmediğinden emin değilim ama hak ettiği ünü kazanamadığından eminim. Jokerin karanlığı ve karmaşası bakımından, o öykü çok ayrı bir yerdedir. Ki çizgi filmi de öyle. İlk gördüğümde bende beklediğimden çok daha büyük etki yaratmıştı.

CV: Eğer Joker ilk göründüğü Batman #1’de (1940) ölmüş olsaydı, Batman’in en büyük düşmanı kim olurdu? Var olan biri mi yoksa yeni biri mi?
SS: Bence ne olursa olsun Joker geni döner. Batman’i Jokersiz düşünmek mümkün değil. Bir tür onun kötü ikizi gibi. Joker Gotham’ın evladıdır. Onu, o şehir yaratmıştır. Gotham her ne kadar Batman’in sevgilisi olsa da aynı zamanda onun en büyük düşmanıdır. Çünkü savaştığı şey aslında Gothamdır. Elbette başkaları da var. Örneğin Two-Face (Çift-Surat). Düşmanlar listesinde ikinci sıramda gelir. Onu da kullanmayı kesinlikle isterim.

CV: Sizce Joker, Batman öykülerinde daha mı seyrek kullanılmalı?
SS: Kesinlikle. İnanın bence Joker gerçekten tarihteki en büyük kötü adam. Eğer gerçekten vurucu bir şey, oyunu değiştirecek bir olay yaratmayacaksanız; onu kullanmanın kesinlikle bir gereği yok. Bende onu kullanırken oldukça tedbirli davranmaya çalıştım.

CV: Peki Joker’in geçmişine de değinecek misiniz yoksa tamamı ile kökenine mi ineceksiniz?
SS: Pek sayılmaz. Tam olarak öyle bir hikâye değil. Aslında buradan okuyuculara gaz verip ‘’Aaaa, bakın Jokerin geçmişine acayip derinlemesine ineceğiz.’’ diyebilirdim. Ancak konumuz bu olmayacak. Bu daha çok; Joker’İn büyük bir görevi olduğuna inanması ve kanıtlaması gereken büyük bir şey olduğunu düşünmesi şeklinde bir hikâye. Geri dönerek bize şunları söylüyor: ‘’Yüzümü kesmemin bir sebebi var. Yıllardır etrafta görünmememin bir sebebi var. Bu tuzakları sizin için kurmamın bir sebebi var.  Öncesinden daha farklı, daha öfkeli ve şiddetli olarak dönmemin bir sebebi var. Neden kendim gibi mi giyindim? Neden mi yüzüm böyle olmak zorunda? Neden mi tüm bunlar oluyor?..’’ Cevapları ben veremem. Bunlar Joker’in soruları. Batman’i bekleyen çok büyük bir olay var. Yarasanın, mitolojisinde kendisine ve diğer benliğine bakış şeklini incelemesi gerekecek.
Bence asıl eğlence tüm ailenin çöküşünü görmek olacak. Bence asıl eğlence, tüm Yarasa karakterlerinin başına gelenleri seyretmek olacak. Asıl eğlence, tamamı ile bambaşka bir öyküye girmeniz olacak.

Kaynak: Comic VineÇok beklemenize gerek yok arkadaşlar. Yılın ilk günü, hikâye başlıyor!
Share on Google Plus